koszty podatkowe

Wydatki na psa a ryzyko podatkowe

Wydatki na psa. Sprawdź, jak uniknąć ryzyka podatkowego przy rozliczaniu

Zmieniona interpretacja szefa KAS zmienia zasady dotyczące wydatków na zakup i utrzymanie psa w działalności gospodarczej. Czy takie koszty można uwzględnić w kosztach podatkowych? Sprawdź, jakie kryteria muszą być spełnione i jak odpowiednio przygotować dokumentację, aby uniknąć problemów podczas kontroli. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy rozliczeniach.

Czy wydatki na zakup i utrzymanie psa można zaliczyć do kosztów podatkowych

Spółka prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem. Planuje rozpocząć świadczenie nowej usługi edukacyjnej, polegającej na mentoringu w zakresie programowania. W związku z tym, spółka będzie ponosiła koszty sprzedaży usługi i koszty reklamy usługi w celu jej sprzedaży.

W celach marketingowo-reklamowych planuje wykorzystywać zakupionego psa, który będzie wykorzystywany w social mediach. Spółka poniosła wydatki na zakup psa i ponosi wydatki na jego utrzymanie, m.in.: karma, zakup akcesoriów (smycz, miska), opieka weterynaryjna itd. Właścicielem psa jest spółka.

W ocenie spółki wydatki na zakup i utrzymanie psa m.in. karma, zakup akcesoriów (smycz, miska), opieka weterynaryjna itd. stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Jak spółka argumentowała możliwość zaliczenia wydatków na psa w koszty

Wydatki na zakup psa i jego utrzymanie stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ spełniają warunki uznania ich za koszty uzyskania przychodów, tj.:

- wydatki poniesione przez spółkę są pokrywane z jej  zasobów majątkowych,

- wydatki są definitywne (rzeczywiste) - wartość poniesionych wydatków na zakup psa i jego utrzymanie nie jest spółce w jakikolwiek sposób zwracana,

- występuje związek z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki - pies jest wykorzystywany w celach marketingowo-reklamowo-promocyjnych, tj. do działalności gospodarczej spółki. Pies uczestniczy w sesjach zdjęciowych, a jego zdjęcia są wykorzystywane w promowaniu nowej usługi świadczonej przez spółkę oraz w celu ociepleniu wizerunku mentora prowadzącego kursy/mentoringi - wydatki są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów. Poniesiony wydatek na zakup psa przyczyniać się będzie do uzyskania przychodów w sposób pośredni/zwiększenie sprzedaży.

wydatki na firmową wigilię a koszty uzyskania przychodu

Wydatki na firmową Wigilię nie zawsze w kosztach podatkowych

Jedną z tradycji związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia jest organizowanie firmowych Wigilii z udziałem kierownictwa zakładów pracy, pracowników, a także innych zaproszonych osób.  Poniesione w tym celu wydatki nie zawsze wolno jest przedsiębiorcom zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Poznaj zasady, które decydują, czy poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź aktualne stanowisko organów skarbowych na temat zaliczania wydatków na firmową Wigilię do kosztów podatkowych.

Organy podatkowe dopuszczają możliwość ujęcia wydatków na spotkanie świąteczne w firmie pod warunkiem, że mają związek z jej przychodami. Przypomnijmy, że zgodnie z definicją kosztów podatkowych zawartą w przepisach o podatku dochodowym, są nimi koszty  poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a także zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawowym katalogu tzw. kosztów niepotrącalnych.

W przypadku spotkań świątecznych z pracownikami wymóg ten będzie spełniony wtedy, gdy nie będą się one ograniczały do złożenia okolicznościowych życzeń i konsumpcji produktów spożywczych (w tym tradycyjnych świątecznych dań i napojów), lecz będą miały szerszy zakres, z elementami „roboczymi”.

Powódź – VAT i podatki dochodowe

0% VAT i rozliczenia podatków dochodowych w związku z pomocą dla powodzian - przykłady

Od 18 września 2024 r. obowiązuje stawka 0% VAT dla nieodpłatnych dostaw i usług na cele związane z pomocą ofiarom powodzi. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z zerowego VAT i jak rozliczać podatki dochodowe w związku z darowiznami.  

Od 18 września 2024 r. przedsiębiorcy mogą stosować 0% do nieodpłatnych dostaw towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegać mogą nieodpłatne dostawy towarów oraz nieodpłatnie świadczone usługi. Są one zazwyczaj opodatkowane VAT według standardowych stawek VAT dla towarów i usług, które są ich przedmiotem. Czasem jednak podlegające opodatkowaniu czynności nieodpłatne są opodatkowane według obniżonej do 0% stawki VAT.

Od 18 września 2024 r. dotyczy to również niektórych nieodpłatnych dostaw towarów i nieodpłatnie świadczonych usług dokonywanych na cele związane z pomocą poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r. Możliwość taką przewiduje dodany tego dnia § 10a rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku VAT.

Nietypoe pojazdy w koszty firmy

Nietypowe pojazdy w kosztach firmy – jak zyskać na podatkach

Czy samochód wyścigowy lub samolot mogą być kosztem firmy? Dowiedz się, jak niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują nietypowe środki transportu w swoich biznesach i odliczają koszty związane z ich zakupem i eksploatacją. Przekonaj się, czy fiskus pozwala na takie odliczenia.

Zegarek w kosztach firmy

Zegarek w kosztach firmy – jak przekonać fiskusa? Praktyczne wskazówki

Czy zegarek może być kosztem uzyskania przychodu? To pytanie budzi wiele emocji, zwłaszcza w kontekście nowych interpretacji podatkowych. Czy luksusowe gadżety mogą być niezbędne do prowadzenia biznesu?  Jak skutecznie bronić firmowych wydatków i maksymalizować korzyści podatkowe? Odpowiedzi m.in. na takie pytania poznasz ze szkolenia.

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, który prowadzi Luiza Pieprzyk, audytor podatkowy, trener, wykładowca, ekspert ds. prawno-podatkowych w BTLA, specjalista w zakresie VAT w Polsce i UE, partner TAX & DUTY, niezależna publicystka.