Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną w sprawie możliwości uznania za koszt podatkowy wydatku na zagraniczny wyjazd szkoleniowo-integracyjny. Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.
Zagraniczny wyjazd firmowy – czy to firmowy koszt
Wnioskodawca, spółka kapitałowa w sektorze energetycznym, zorganizowała wyjazd za granicę wyczarterowanym samolotem, w którym udział wzięli członkowie zarządu, współpracownicy, kluczowi pracownicy, członkowie rady nadzorczej. Wydatek obejmował, oprócz przelotu, usługę turystyczną w rozumieniu ustawy o VAT, usługi hotelowe oraz gastronomiczne.
Wnioskodawca uzasadniała poniesienie wydatku trudną sytuacją gospodarczą (inflacja, COVID), a przez to koniecznością zorganizowania spotkania/szkolenia, gdzie miano wspólnie debatować i szukać rozwiązania. Ponadto, wyjazd miał charakter integracyjny mający na celu budowanie relacji w spółce i zwiększenia motywacji w pracy. Zdaniem spółki miała ona prawo do uznania wydatków za koszt podatkowy.
Czytaj też:
Wyjazdy służbowe przedsiębiorcy a koszty podatkowe
Nieodpłatne wyjazdy dla pracowników i ich rodzin – sprawdź skutki w VAT
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy ująć w KPIR wynagrodzenie i składki ZUS od opóźnionego wynagrodzenia.
Polecamy też:
Poznaj konsekwencje zapłaty przez płatnika zaległych składek ZUS
Rozliczanie kosztów bezpośrednich na przełomie lat podatkowych i korekt tych kosztów może budzić wątpliwości. Wynikają one z odmiennego ich ujęcia podatkowego i bilansowego. Poznaj komentarz eksperta i sprawdź stanowisko skarbówki.
Problem: Spółka w 2022 roku kupowała towary handlowe. Część z nich została sprzedana jeszcze w tym samym roku. W związku z tym w 2022 roku spółka rozpoznała koszty uzyskania przychodów w kwocie odpowiadającej wartości sprzedanych towarów (towary handlowe są wyceniane według cen rzeczywistych). Pozostałe towary będą sprzedane w 2023 roku W międzyczasie na początku 2023 roku dostawca (niepowiązany ze spółką) przyznał dodatkowy rabat posprzedażny odnoszący się do zakupów zrealizowanych w 2022 roku. W efekcie w lutym 2023 roku. Spółka otrzymała zbiorczą fakturę korygującą do faktur z 2022 roku. W którym roku spółka powinna ująć fakturę korygującą (jako zmniejszenie kosztów) dla celów podatkowych?
Po przeczytaniu tekstu:
Czytaj też:
Jak ustalać wartość kosztów bezpośrednich i pośrednich oraz niewykorzystane moce produkcyjne
Zaliczenie w koszty wydatków poniesionych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Świąteczne prezenty dla kontrahentów – 8 przykładów, jak rozliczyć
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.