Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o PIT i ustawy o CIT. Ustawa zakłada przedłużenie do końca 2024 roku preferencji podatkowych dotyczących darowizn przekazanych ofiarom wojny. Poznaj szczegóły.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy podatnik może zaliczyć darowizny przekazywane ofiarom wojny w Ukrainie do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Wynagrodzenie zleceniobiorcy z Ukrainy – wzory dokumentów do ZUS i fiskusa
Do 4 marca 2024 r. przedłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce
Czy zegarek za kilkadziesiąt tysięcy złotych zaliczysz do kosztów podatkowych? Jaka jest granica między wydatkami firmowymi a osobistymi? Przekonaj się, dlaczego nie wszystko, co podatnik wykorzystuje w prowadzonej działalności przekłada się na koszty firmowe i co to oznacza dla prowadzonego biznesu. Poznaj stanowisko organu podatkowego dotyczące zaliczenia zegarka do kosztów podatkowych.
Podatnik prowadzi działalność polegającą na prowadzeniu inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa, tj. „start-up’y”. We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że proces inwestycyjny obejmuje w szczególności pozyskanie inwestorów, którzy posiadają odpowiednią ilość środków do zainwestowania z uwzględnieniem wysokiego ryzyka.
Przedsiębiorca zwrócił uwagę, że środowisko biznesowo-inwestycyjne postrzega osobę prowadzącą inwestycję przez pryzmat jej sukcesów osobistych, które wyrażają się m.in. w posiadaniu ubrań czy urządzeń o wartości większej niż przyjęta powszechnie w społeczeństwie.
Przedsiębiorca zamierzał kupić zegarek z funkcją chronografu, który będzie służył zarówno do organizacji pracy, weryfikacji czasu poszczególnych czynności, jak i ustalania podstawy wynagrodzenia. Zakupiony zegarek będzie wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności. Będzie on używany tylko i wyłącznie podczas spotkań z klientami lub innymi czynnościami służbowymi. Koszt zegarka to ok. 30.000 zł brutto.
Podatnik chciał wiedzieć, czy może zaliczyć do kosztów zakupu zegarka mechanicznego z funkcją chronografu do kosztów uzyskania przychodów. Jego zdaniem jest to możliwe.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też komentarze do innych interpretacji podatkowych:
Wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych, jeżeli:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Czym jest reklama
Reklamą jest „działanie polegające na zachęcaniu potencjalnych klientów do zakupu określonych towarów i usług”. Reklamą jest też „napis, rysunek, plakat, film itp. służące temu celowi”. Za reklamę należy więc uznać rozpowszechnianie informacji o danym towarze, w celu zwrócenia na niego uwagi i zachęcenia do zakupu.
Czytaj też:
Festyn z okazji jubileuszu banku – czy wydatki na organizację imprezy można zaliczyć do kosztów
Reklama polega na rozpowszechnianiu informacji o zaletach i wartościach towarów, miejscach ich nabycia, chwaleniu kogoś i zalecaniu czegoś, prezentowaniu danego towaru, danej usługi, marki, cech jakościowych, użytkowych lub konsumpcyjnych, zalet technicznych, estetycznych lub zdrowotnych, rozwiązań nowoczesnych, modnych czy nawet prowokujących, aby skłonić jak największą liczbę potencjalnych nabywców do zakupu lub korzystania z usługi.
Kiedy mówimy o reprezentacji
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje również terminu „reprezentacja”, dlatego też ponownie należy posłużyć się wykładnią językową. I tak ,,reprezentacja to występowanie w imieniu firmy, wiążące się z okazałością, w celu wywołania dobrego wrażenia. Obejmuje ona swym pojęciem działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. W określeniu »reprezentacja« mieści się więc takie działanie podatnika, które ma na celu stworzenie (utrwalenie) właściwego wizerunku firmy” (por. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 lutego 2010 r., nr IPPB5/423-771/09-4/JC).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy wydatki związane z organizacją szkolenia dla kontrahentów i osób odpowiedzialnych mających wpływ na sprzedaż można zaliczyć w koszty prowadzonego biznesu.
Polecamy też:
Jak rozliczyć koszty szkolenia przedsiębiorcy
Koszty szkolenia członka zarządu jako koszty uzyskania przychodów
Kosztami uzyskania przychodów z działalności gospodarczej są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów z działalności gospodarczej lub w celu zachowania albo zabezpieczenia działalności gospodarczej jako źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Jak jednocześnie stanowi art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Wydatki na wigilię w części dotyczącej pracowników
W świetle powyższych przepisów wydatki na organizację różnego rodzaju imprez mogą stanowić w całości koszty uzyskania przychodów przede wszystkim w części dotyczącej pracowników i emerytowanych pracowników podatników.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
czy wydatki związane z organizacją wigilii możesz zaliczyć do kosztów podatkowych, gdy w spotkaniu biorą udział pracownicy i kontrahenci.
Poznasz stanowisko skarbówki w tej sprawie.
Polecamy też:
Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prywatną opiekę medyczną pracowników i współpracowników na umowach B2B? Poznaj stanowisko skarbówki.
Sprawa dotyczyła spółki, która planuje wprowadzenie nieodpłatnego benefitu pozapłacowego w postaci prywatnej opieki medycznej. Przedsiębiorstwo chce przekazać benefity zarówno pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i współpracownikom na umowach B2B.
Opieka medyczna pozwoli podnieść efektywność spółki
Celem takie działania jest poprawa zdrowia pracowników i współpracowników oraz zapewnienie dostępu do specjalistów z zakresu medycyny, co skutkować ma zmniejszeniem absencji załogi, a tym samym podniesieniem efektywności spółki. Dodatkowym takiego wsparcia jest zapewnienie dobrej współpracy, zwiększonej lojalności oraz motywacji, które to są szczególnie wymagane na konkurencyjnym rynku usług.
Czytaj też:
Pakiety medyczne dla byłych pracowników – skutki w VAT i w CIT
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Pakiet medyczny – czy zgoda na potrącenie należności z wynagrodzenia za pracę jest konieczna
Sfinansowanie pakietów medycznych pracownikowi – skutki podatkowe
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Czy w KPiR można ująć rachunek za nocleg, gdy podany jest niewłaściwy NIP sprzedawcy.
Polecamy też:
Firmy coraz lepiej dbają o pracowników, a wiele biur wyposażonych jest obecnie w strefy relaksu. Czy wydatek poniesiony na konsolę do gier komputerowych do strefy relaksacyjno-integracyjnej można zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdź, co sądzi o tym skarbówka.
Po przeczytaniu dowiesz się:
Dofinansowanie obiadów dla pracowników i współpracowników – co z kosztami podatkowymi
Sprawdź, czy podróże służbowe prezesa zarządu można zaliczyć w koszty
Czy okulary można wliczyć w koszty podatkowe prowadzonego biznesu
Zajęcia relaksacyjne dla przedsiębiorcy – czy taki wydatek zaliczysz do kosztów podatkowych
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy zasiłki chorobowe wypłacane z ZUS stanowią koszt dla płatnika składek.
Polecamy też:
Jak krok po kroku naliczać pracownikom zasiłek chorobowy - wskazówki dla pracodawcy
Wypadek przy pracy – w jakiej wysokości pracownikowi wypłacić wynagrodzenie chorobowe
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.