Czy podatnik wspierający Ukraińców nadal może korzystać z preferencji podatkowych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 15 lutego 2024
Czy podatnik wspierający Ukraińców nadal może korzystać z preferencji podatkowych

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o PIT i ustawy o CIT. Ustawa zakłada przedłużenie do końca 2024 roku preferencji podatkowych dotyczących darowizn przekazanych ofiarom wojny. Poznaj szczegóły.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Kiedy podatnik może zaliczyć darowizny przekazywane ofiarom wojny w Ukrainie do kosztów podatkowych.

Polecamy też:

Wynagrodzenie zleceniobiorcy z Ukrainy – wzory dokumentów do ZUS i fiskusa

Do 4 marca 2024 r. przedłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada, że preferencje podatkowe zostaną przedłużone do 31 grudnia 2024 r.

Pomoc Ukrainie z preferencjami podatkowymi

Preferencje te polegają m. in. na:

̶          możliwości odliczenia darowizn przekazanych po  23 lutego 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych w Ukrainie,

̶          niezaliczaniu do przychodów wartości darowizn oraz nieodpłatnych świadczeń otrzymanych po 23 lutego 2022 r. w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych w Ukrainie,

̶          zwolnieniu z opodatkowania podatkiem PIT pomocy humanitarnej otrzymanej po 23 lutego 2022 r. przez obywateli Ukrainy, którzy w związku z toczącymi się działaniami wojennymi opuścili swój kraj i przybyli do Polski,

̶          możliwości uznania za spełniony warunku określonego w art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy PIT (dotyczącego ośrodka interesów życiowych) na podstawie pisemnego oświadczenia osoby fizycznej o posiadaniu na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

Kiedy darowizny na rzecz Ukraińców można zaliczyć w koszty

Aby podatnik mógł zaliczyć do kosztów podatkowych  darowizny, muszą one zostać przekazane na rzecz określonych podmiotów. A mianowicie:

1)     organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,

2)     jednostkom samorządu terytorialnego,

3)     wojewodom,

4)     Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,

5)     podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

– o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.

Od kiedy zmiany zaczną obowiązywać zmiany

Zmiany wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Projekt został uchwalony przez Sejm i teraz będzie pracował nad nim Senat.

Etap legislacyjny: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk sejmowy nr 188) – przekazany do Senatu.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz