Rozliczenie kosztów naprawy pojazdu służbowego– aspekty rachunkowe i podatkowe

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 21 stycznia 2025
Pytanie: Zgłosiliśmy szkodę do ubezpieczyciela w pojeździe służbowym (śmieciarka). Ubezpieczyciel na podstawie kosztorysu przelał nam kwotę odszkodowania. Naprawa, a co za tym idzie, faktury kosztowe będą dopiero w roku bieżącym, tj. 2025 (odszkodowanie wpłynęło w 2024 roku). Jak należy postąpić pod względem rachunkowym (czy zawiązać rezerwę) i podatkowym (przychód i koszt)?
Odpowiedź:

Z punktu widzenia współmierności przychodów i kosztów najrozsądniej w rachunkowości zawiązać rezerwę na koszty naprawy – zdarzenie miało miejsce w 2024 roku. Rezerwa ta obciąży pozostałe koszty operacyjne, ale tylko w rachunkowości (nie będą to koszty podatkowe).

Wtedy zostanie też „zrównoważony” pozostały przychód operacyjny wynikający z otrzymanego odszkodowania, które zostało ujęte jako pozostałe przychody operacyjne.

Koszty naprawy będą kosztami podatkowymi w 2025 roku w dacie faktur, a otrzymane odszkodowanie będzie przychodem podatkowym w 2024 roku (wtedy były otrzymane pieniądze).

Autor:

dr Katarzyna Trzpioła

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz