Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakup roweru, aby dojechać do klientów, kontrahentów, urzędów i instytucji. W zatłoczonych miastach rower może okazać szybszym i tańszym środkiem transportu niż auto. Podobnie, gdy przedsiębiorca będzie przemieszczał się na rolkach lub na hulajnodze. Czy wydatki na takie zakupy można zaliczyć w koszty prowadzonego biznesu? Zobacz, jakie jest stanowisko fiskusa i sprawdź komentarz eksperta.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik);
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
- został właściwie udokumentowany;
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 23 ust. 1 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Przedsiębiorca musi wykazać związek wydatku z prowadzoną działalnością
Przepisy nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Jak wskazał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2013 r., nr IBPBI/1/415-95/13/SK: (…) „Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”.
O tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zakupem i eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa na podatniku.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Wydatki za studia podyplomowe przedsiębiorcy – czy można zaliczyć do kosztów
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaki jest limit zaliczenia do kosztów podatkowych składki AC i GAP w przypadku samochodu elektrycznego.
Polecamy też:
Rozliczenie podatkowe dla samochodu używanego: korzyści z amortyzacji w 2023 roku
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy wydatek na szkolenia członka zarządu w spółce z o.o. można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Polecamy też:
Wydatki za studia podyplomowe przedsiębiorcy – czy można zaliczyć do kosztów
Czy księgowa zaliczy fizjoterapię do kosztów podatkowych prowadzonej działalności
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Czy opłatę parkingową można zaliczyć do kosztów podatkowych
Jakie warunki musi spełnić dokument księgowy, aby mógł zostać uznany jako koszt uzyskania przychodu?
Polecamy też:
Zdarza się, że przedsiębiorcy ponoszą koszty związane z utrzymaniem psów na potrzeby działalności, np.: wyżywienie, szkolenie, opieka weterynaryjna. Czy takie wydatki organy podatkowe pozwalają zaliczyć w koszty prowadzonej firmy? Przeanalizowaliśmy interpretacje podatkowe na ten temat. Sprawdź komentarz eksperta.
Niektóre firmy utrzymują psy, m.in. w biurach czy w magazynach. Psy pełnią funkcje psa stróżującego (odpowiednie przeszkolenie pozwoli zapobiec kradzieży np. sprzętu lub dokumentacji) lub obronną (na wypadek niebezpiecznych zdarzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu pracowników/zleceniobiorców firmy). Psy pełnią także rolę marketingową - pies ma być wykorzystywany do celów reklamowych biura (sesje zdjęciowe, reklamy wideo, zdjęcia do postów na blogu firmy).
Obecność psa w firmie wpływa na poprawę nastroju pracowników i zleceniobiorców firmy i ich motywację do pracy (dogoterapii). W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy wydatki ponoszone w związku z utrzymanie psa, tj. koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieka weterynaryjna (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia), koszty szkoleń (wydatki na tresera lub behawiorystę psów) mogą być dla tych firm kosztem uzyskania przychodów.
Po przeczytaniu tekstu:
Poznaj komentarze do interpretacji podatkowych i sprawdź co z nich wynika
Ryczałt za pracę zdalną a PIT – poznaj wyjaśnienie fiskusa
Czy księgowa zaliczy fizjoterapię do kosztów podatkowych prowadzonej działalności
Poznaj konsekwencje zapłaty przez płatnika zaległych składek ZUS
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
karę za nieterminowe dostarczenie towaru wolnego od wad można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Sprawdź też:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą zaliczania do kosztów podatkowych kosztów wydatków na zabiegi fizjoterapeutyczne księgowej prowadzącej biuro rachunkowe. Poznaj stanowisko skarbówki i sprawdź komentarz eksperta.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czytaj też:
Wyjazdy służbowe przedsiębiorcy a koszty podatkowe
Wynajem mieszkania dla wykonującego usługę a koszty podatkowe
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź, czy wynajem mieszkania dla kontrahenta zaliczysz w koszty podatkowe.
Polecamy też:
Wyjazdy służbowe przedsiębiorcy a koszty podatkowe
Wydatki związane z leasingowanym samochodem a koszty podatkowe
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.