koszty podatkowe

  Rower, hulajnoga, rolki w kosztach podatkowych? Sprawdź, czy możesz obniżyć podatek

Rower, hulajnoga, rolki w kosztach podatkowych? Sprawdź, czy możesz obniżyć podatek

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakup roweru, aby dojechać do klientów, kontrahentów, urzędów i instytucji. W zatłoczonych miastach rower może okazać szybszym i tańszym środkiem transportu niż auto. Podobnie, gdy przedsiębiorca będzie przemieszczał się na rolkach lub na hulajnodze. Czy wydatki na takie zakupy można zaliczyć w koszty prowadzonego biznesu? Zobacz, jakie jest stanowisko fiskusa i sprawdź komentarz eksperta.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik);

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;

- został właściwie udokumentowany;

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 23 ust. 1 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Przedsiębiorca musi wykazać związek wydatku z prowadzoną działalnością

Przepisy nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Jak wskazał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2013 r., nr IBPBI/1/415-95/13/SK: (…) „Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za koszt uzyskania przychodu jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej”.

O tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zakupem i eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa na  podatniku.  

Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej trzeba ująć w PIT-11

Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej trzeba ująć w PIT-11

Najemcy lokali mieszkalnych często wpłacają wynajmującemu kaucję mieszkaniową, która jest zwracana po wygaśnięciu umowy najmu. Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej rodzi po stronie najemcy przychód? Czy na wynajmujący ma w takim przypadku obowiązek  wystawienia PIT-11? Sprawdźmy.

Przychody z innych źródeł

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania (zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Przychodami  są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).

Zwróćmy uwagę, że za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 ustawy o PIT (art. 20 ust. 1 ustawy o PIT)

Użyte w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT sformułowanie „w szczególności” wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter przykładowy i otwarty, zatem do tej kategorii można zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w  tym przepisie.

kryptowaluty a koszty uzyskania przychodu

Kiedy wydatki na wydobycie kryptowalut możesz zaliczyć do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną  dotyczącą możliwości zaliczenia wydatków w zakresie wydobycia walut wirtualnych do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź, jakie wydatki mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu oraz czy możesz amortyzować sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobycia walut wirtualnych.

Sprawa dotyczy podatnika, który wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik (spółka prawa handlowego) planuje zakupić sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobycia walut wirtualnych. We wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że zamiarem podatnika ma być odnalezienie kolejnego bloku w sieci blockchain. Spółka zamierza świadczyć usługi mocy obliczeniowej zakupionego sprzętu komputerowego. Kryptowaluty mają być wydobywane (kopane) nie dla siebie, lecz na rzecz podmiotów trzecich.

Za wydobycie kryptowalut spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie w Bitcoinie – jednej z najpopularniejszych walut wirtualnych. Wynagrodzenie spółki uwzględniać będzie przy tym wydatki poniesione na zakup energii elektrycznej oraz na serwis sprzętu komputerowego. Wynagrodzenie w walucie wirtualnej wymieniane będzie następnie na walutę tradycyjną.

Podatnik zapytał organ podatkowy, czy zakupiony sprzęt komputerowy – którego wartość przekracza 10.000 zł, a okres używania będzie dłuższy niż rok – podlega amortyzacji na podstawie art. 16a ustawy o CIT. Podatnik chciał również wiedzieć, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na energię elektryczną oraz obsługę serwisową sprzętu komputerowego.

Wydatki na psa – sprawdź, kiedy skarbówka pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki na psa – sprawdź, kiedy skarbówka pozwala zaliczyć do kosztów podatkowych

Zdarza się, że przedsiębiorcy ponoszą koszty związane z utrzymaniem psów na potrzeby działalności, np.: wyżywienie, szkolenie, opieka weterynaryjna. Czy takie wydatki organy podatkowe pozwalają zaliczyć w koszty prowadzonej firmy? Przeanalizowaliśmy interpretacje podatkowe na ten temat. Sprawdź komentarz eksperta.

Niektóre firmy utrzymują psy, m.in. w biurach czy w magazynach. Psy pełnią funkcje psa stróżującego (odpowiednie przeszkolenie pozwoli zapobiec kradzieży np. sprzętu lub dokumentacji) lub obronną (na wypadek niebezpiecznych zdarzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu pracowników/zleceniobiorców firmy). Psy pełnią także rolę marketingową - pies ma być wykorzystywany do celów reklamowych biura (sesje zdjęciowe, reklamy wideo, zdjęcia do postów na blogu firmy).

Obecność psa w firmie wpływa na poprawę nastroju pracowników i zleceniobiorców firmy i ich  motywację do pracy (dogoterapii). W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy wydatki ponoszone w związku z utrzymanie psa, tj. koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieka weterynaryjna (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia), koszty szkoleń (wydatki na tresera lub behawiorystę psów) mogą być dla tych firm kosztem uzyskania przychodów.