PIT kasowy od 2025 roku. Kto skorzysta na zmianach?

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 29 kwietnia 2024
PIT kasowy od 2025 roku

W dniu 24 kwietnia 2024 r. został opublikowany projekt ustawy nowelizującej ustawę o PIT. Projekt ten zawiera między innymi przepisy umożliwiające niektórym przedsiębiorcom będącym podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych rozpoznawanie przychodów tzw. metodą kasową. Możliwość ta zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2025 r. jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z PIT kasowego?

Obecnie w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą jest memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej (tylko niektóre rodzaje przychodów osiąganych przez przedsiębiorców w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są ustalane kasowo, np. odsetki, odszkodowania).

Jak bowiem wynika z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei art 14 ust. 1c ustawy o PIT stanowi, że za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Natomiast art. 14 ust. 1e ustawy o PIT stanowi, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (przepis ten stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego – zob. art. 14 ust. 1h ustawy o PIT).

W świetle tych przepisów przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności gospodarczej powstawać mogą mimo, że podatnik faktycznie nie otrzymał jeszcze należności. W takich przypadkach podatnicy zmuszeni są często do zapłaty podatku dochodowego mimo, że nie otrzymali jeszcze należności.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym polega w praktyce metoda kasowa rozliczania PIT i kto będzie mógł z niej skorzystać.

Sprawdź też inne komentarze dotyczące rozliczania PIT:

Czy będą zmiany w opodatkowaniu PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Czym kwota zmniejszająca podatek różni się od kwoty wolnej od podatku

Amortyzacja środków trwałych 2024. Poznaj rozwiązanie najczęstszych problemów

Pozostało jeszcze 83% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz