Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Waluty wirtualne nie stanowią prawnego środka płatniczego. Przedsiębiorcy coraz częściej jednak otrzymują i dokonują płatności w kryptowalutach. Pojawiają się wątpliwości, jak takie transakcje rozliczać?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą możliwości zaliczenia wydatków w zakresie wydobycia walut wirtualnych do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź, jakie wydatki mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu oraz czy możesz amortyzować sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobycia walut wirtualnych.
Sprawa dotyczy podatnika, który wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik (spółka prawa handlowego) planuje zakupić sprzęt komputerowy przeznaczony do wydobycia walut wirtualnych. We wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że zamiarem podatnika ma być odnalezienie kolejnego bloku w sieci blockchain. Spółka zamierza świadczyć usługi mocy obliczeniowej zakupionego sprzętu komputerowego. Kryptowaluty mają być wydobywane (kopane) nie dla siebie, lecz na rzecz podmiotów trzecich.
Za wydobycie kryptowalut spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie w Bitcoinie – jednej z najpopularniejszych walut wirtualnych. Wynagrodzenie spółki uwzględniać będzie przy tym wydatki poniesione na zakup energii elektrycznej oraz na serwis sprzętu komputerowego. Wynagrodzenie w walucie wirtualnej wymieniane będzie następnie na walutę tradycyjną.
Podatnik zapytał organ podatkowy, czy zakupiony sprzęt komputerowy – którego wartość przekracza 10.000 zł, a okres używania będzie dłuższy niż rok – podlega amortyzacji na podstawie art. 16a ustawy o CIT. Podatnik chciał również wiedzieć, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na energię elektryczną oraz obsługę serwisową sprzętu komputerowego.
Przedsiębiorcy coraz częściej otrzymują i dokonują płatności w kryptowalutach. Pojawiają się wątpliwości, jak takie transakcje rozliczać, ponieważ waluty wirtualne nie stanowią prawnego środka płatniczego. Sprawdź wskazówki naszego eksperta w tym zakresie.
W 2019 roku ustawodawca wprowadził do ustaw o podatkach dochodowych regulacje dotyczące opodatkowania transakcji i zdarzeń mających za przedmiot kryptowalutę. Dotychczas publikowane różne interpretacje fiskusa często były bowiem ze sobą sprzeczne, nielogiczne, wydawane z niezrozumieniem tematu.
Z początkiem 2019 roku diametralnie zmieni się sytuacja w zakresie opodatkowania tzw. krypotwalut. Stanie się tak za sprawą zmian wprowadzanych ustawą nowelizującą kilka ustaw podatkowych, w tym ustawę o PIT oraz ustawę o CIT. Poznaj szczegóły zmian.
Koncepcja kryptowaluty zezwala na anonimowe posiadanie i anonimowy transfer wartości kryptowaluty w obrębie sieci przez użytkowników identyfikowanych za pomocą kluczy publicznych (adresów). Poznaj zasady prawidłowej dokumentacji jej obrotem.
Coraz więcej firm obraca kryptowalutami, z których przychód na gruncie ustawy o PIT stanowi przychód z praw majątkowych. Ze względu na specyfikę tych transakcji jedynymi dowodami ich dokonania są wyciągi z kont, uświadom klientowi, że może to oznaczać kłopoty z fiskusem.
Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i powszechne, na co ma wpływ stale rozszerzający się zakres ich zastosowania oraz dynamiczny wzrost ich wartości. Przed biurami rachunkowymi stoi bardzo ciekawa perspektywa rozwoju w kierunku rynku cyfrowych walut, gdyż bez wątpienia posługiwanie się kryptowalutami będzie coraz bardziej powszechne w biznesie i będzie wymagało stosownego ewidencjonowania oraz rozliczania podejmowanych transakcji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip