Czy zachowane zostały przez pracodawcę: termin rozwiązania umowy oraz wydania świadectwa pracy?

Autor: Rafał Cieślak

Dodano: 25 sierpnia 2008
Pytanie:  Pracownik był nieobecny w pracy od 11 czerwca do 13 czerwca 2008 r. Pracodawca dzwonił do pracownika, jeździł do niego, jednak ten nie stawił się w pracy. Incydent powtarzał się już wcześniej. Pracodawca napisał do pracownika pismo 16 czerwca 2008 r. z prośbą o usprawiedliwienie nieobecności oraz wskazał 2 dni na odpowiedź usprawiedliwiającą nieobecność, jednocześnie zaznaczając, że jeżeli takiego usprawiedliwienia nie otrzyma, to będzie zmuszony zwolnić pracownika w trybie art. 52 § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy. Pracownik odebrał pismo 17 czerwca 2008 r. i z tą samą datą odpisał. Pracodawca otrzymał odpowiedź 25 czerwca 2008 r. z żądaniem wypłaty ekwiwalentu za 10 dni urlopu w 2008 r. i bez usprawiedliwienia swojej nieobecności. Pracodawca wysłał pracownikowi 1 lipca 2008 r. pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia (bez zachowania okresu wypowiedzenia), w trybie art. 52 1 § pkt 1 Kodeksu pracy. Pracownik odebrał pismo 2 lipca 2008 r. Pracodawca wskazał datę rozwiązania umowy na 19 czerwca 2008 r. Pracodawca wystawił pracownikowi świadectwo pracy4 lipca 2008 r. i wysłał je 8 lipca 2008 r. Ekwiwalent za urlop został wypłacony 8lipca 2008 r. Czy zachowane zostały przez pracodawcę: termin rozwiązania umowy oraz wydania świadectwa pracy?
Odpowiedź: 

Tak , został zachowany przez pracodawcę termin rozwiązania umowy o pracę, ale nie został zachowany termin wydania świadectwa pracy.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 Kodeksu pracy, dalej kp, jest zasadne, ponieważ pracownik nie usprawiedliwił swojej nieobecności w pracy w przewidzianym trybie na podstawie rozporządzeniu Rady Ministrów z 20 grudnia 1974 r. w sprawie regulaminów pracy oraz zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania zwolnień od pracy (Dz.U. nr 49, poz. 299 z późn. zm.) i nie powiadomił o tym osobę mającą kompetencje do podjęcia decyzji. Porzucił więc pracę, co w aktualnym stanie prawnym jest traktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i uzasadnia zastosowanie art. 52 § 1 kp. W przedmiotowej sprawie należy podkreślić, że nie upłynął termin wynikający z art. 52 § 2 kp, w myśl którego rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Świadectwo pracy powinno zostać wydane niezwłocznie, przy czym jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.Oznacza to, że pracodawca powinien bezwzględnie wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, czyli 19 czerwca 2008 r. Konkretną regulację w tym względzie wprowadza § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282 ze zm.),zgodnie z którympracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie - w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Jeśli natomiast wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe, pracodawca – niepóźniej niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy - przesyła świadectwo pracy pracownikowi albo osobie upoważnionej za pośrednictwem poczty lub doręcza w inny sposób.

Skoro stosunek pracy ustał 19 czerwca b r . , to pracodawca nie później niż w ciągu 7 dni powinien wysłać świadectwo pracy, a tego nie zrobił. Pracodawca powinien wskazać inn ą datę rozwiązania stosunku pracy , np. 25 czerwca 2008 r.

Tekst opublikowany: 

25 sierpnia 2008 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz