Świadectwo pracy a okres przebywania na zasiłku macierzyńskim

Autor: Tomasz Jankowski

Dodano: 17 grudnia 2008
Pytanie:  Czy zasiłek macierzyński powinien być wykazywany w świadectwie pracy jako okres nieskładkowy?
Odpowiedź: 

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego jest okresem składkowym w rozumieniu przepisów emerytalno-rentowych. Wobec tego nie powinien być wykazany w wydawanym pracownikowi świadectwie pracy w punkcie dot. okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia.

Elementy świadectwa pracy

W każdym, co do zasady, przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku pracy na pracodawcy ciąży obowiązek niezwłocznego wydania pracownikowi (ewentualnie osobie przez niego upoważnionej) świadectwa pracy. W dokumencie tym należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. W świadectwie zamieszcza się również wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, na żądanie pracownika zaś należy także podać informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Okresy nieskładkowe w świadectwie pracy

W świadectwie pracy należy podać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień z ubezpieczenia społecznego, w tym wyszczególnić okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

Aby prawidłowo wykazać okresy nieskładkowe, należy sięgnąć do przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm. dalej ustawa emerytalna). W myśl art. 5 ustawy emerytalnej przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty i obliczania ich wysokości uwzględnia się: okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe. Ustawa emerytalna w art. 7 definiuje katalog okresów nieskładkowych, przy czym jest to wyliczenie enumeratywne (katalog okresów składkowych jest zamknięty). Do okresów nieskładkowych, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty, ustawa zalicza m.in. okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego. Zasiłek macierzyński nie mieści się ani w kategorii zasiłku chorobowego, ani w kategorii zasiłku opiekuńczego.

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego jest okresem składkowym

Zasiłek macierzyński został zaś zaliczony, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy emerytalnej, do okresów składkowych, wobec czego nie powinien być wykazywany w świadectwie pracy jako okres nieskładkowy. Na marginesie podstawę obliczenia składek emerytalnej i rentowej stanowi kwota zasiłku, przy czym składki są finansowane z budżetu państwa.

Tekst opublikowany: 

16 grudnia 2008 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz