Podatnik zamierza założyć spółkę z o.o., którą będzie prowadzić jednoosobowo. Nie ma innego tytułu ubezpieczenia. Jakie składki ma opłacać?
Okres letni sprzyja zatrudnianiu studentów. Przeczytaj tekst i upewnij się, czy pracodawcy w każdym przypadku są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ZUS.
Firma zatrudniająca zleceniobiorcę rozwiązała z nim wcześniej umowę zlecenie za porozumieniem stron. W treści porozumienia zawarła zapis, w którym zobowiązała się do wypłaty odszkodowania. Sprawdź, czy od wypłaconej kwoty ma obowiązek opłacić składki na ZUS. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.
ZUS potwierdził, że pracodawca ma obowiązek opłacać za pracowników składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, nawet wtedy, kiedy on nie wykonuje prac szczególnych stale. Poznaj najnowszą interpretację ZUS wydaną w sprawie obowiązku opłacania składek na FEP.
Twoja firma deleguje pracowników do pracy za granicę? Sprawdź, jak od 1 stycznia 2017 r. rozliczać za nich składki na ubezpieczenia społeczne.
Załóżmy, że pracodawca zapłacił zaległe składki ZUS za pracownika z opóźnieniem. Czy trzeba uwzględnić te kwoty jako przychód z innych źródeł i wykazać je w PIT-8C? Sprawdź stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.
Sprawa dotyczyła pracodawcy, który błędnie ustalił przychód pracownika, ponieważ nie uwzględniono wartości świadczenia w naturze. Przychód skorygowano, a od wartości przychodu pracodawca naliczył składki ZUS oraz zaliczkę na PIT, następnie poprawił odpowiednie deklaracje i dokonał wpłaty zaległych składek i zaliczki na podatek wraz z należnymi odsetkami. Korekta była sporządzona po ustaniu zatrudnienia pracownika.
Wypłacone wynagrodzenie netto w miesiącu, w którym pracownik otrzymał świadczenie było wyższe, ponieważ z wynagrodzenia pracownika nie zostały potrącone należne składki oraz zaliczka na PIT od wartości świadczenia w naturze.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy w przypadku opłacenia przez pracodawcę zaległych składek ZUS za pracownika z opóźnieniem pracodawca jest zobowiązany uwzględnić te kwoty jako przychód z innych źródeł i wykazać je w PIT-8C. Przedsiębiorstwo uważało, że nie ma takiego obowiązku.
W firmie, którą rozliczasz pracownik ma zagwarantowane składniki płacowe przysługujące za okresy zasiłkowe? Jeżeli tak, upewnij się czy stanowią one podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych w części, która przypada na okres pobierania zasiłku.
Nabycie przez pracowników akcji spółki pracodawcy w ramach programu motywacyjnego nie stanowi podstawy wymiaru składek na ZUS. Potwierdził to ZUS. Dowiedz się więcej na ten temat.
Podstawę wymiaru składek ZUS za delegowanych pracowników podlegających ubezpieczeniom w Polsce ustala się na innych zasadach niż w odniesieniu do pozostałych zatrudnionych. Składki te jednak nadal są finansowane ze środków firmy delegującej. Przeczytaj tekst i dowiedz się na przykładach, jak prawidłowo należy ustalić podstawę wymiaru dla oddelegowanych pracowników.
Od 1 stycznia 2016 r. zmieniła się zasada dotycząca ubezpieczeń zleceniobiorcy będącego emerytem lub rencistą i jednocześnie zatrudnionego na podstawie umowy o pracę (umowa zlecenia niewykonywana na rzecz pracodawcy). Czy zatrudnianie na zlecenie emeryta, ucznia lub studenta jest nadal opłacalne?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip