Terminowo wypłacona nagroda roczna będzie kosztem podatkowym grudnia. Inaczej będzie w sytuacji, gdy firma spóźni się z zapłaceniem na czas składek od tej nagrody. Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego w tej kwestii i sprawdź komentarz eksperta.
W interpretacji indywidualnej nr IBPB-1-3/4510-250/15/APO, wnioskodawca wskazał, że zgodnie z zapisami regulaminu pracownikom przysługuje nagroda roczna za poprzedni rok w wysokości 8,5% podstawy. Nagroda jest wypłacana do 31 marca za rok poprzedni. Spółka wypłaciła pracownikom nagrodę roczną za 2014 rok 16 stycznia 2015 r., natomiast składki na ZUS, FP i FGŚP od tej nagrody zostały zapłacone dopiero 16 lutego 2015 r. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wypłacona pracownikom nagroda roczna oraz składki na ZUS, FP, FGŚP od tej nagrody stanowią koszty uzyskania przychodów w 2014 rok.
Płatnik składek, który uregulował w ZUS zaległe składki za byłych i obecnych pracowników wykonujących na jego rzecz pracę w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim, nie ma obowiązku odprowadzania ponownie składek od takiego przychodu. Nie jest to bowiem przychód ze stosunku pracy. ZUS, co prawda nie rozstrzyga o podatkowym źródle przychodu, ale może oprzeć się na stanowisku wnioskodawcy. Jakie jest jego stanowisko? Co na to organy podatkowe?
W omawianej sprawie pracodawca zatrudniał pracowników na umowy o pracę, którzy wykonywali również dla niego pracę na umowę zlecenie, ale umowy miały podpisane z kontrahentem pracodawcy. Jako płatnik zleceniodawca odprowadzał za wykonawców do ZUS wyłącznie składki zdrowotne, gdyż zleceniobiorcy pozostawali jednocześnie w stosunku pracy, z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym.
Po kontroli ZUS okazało się, że to pracodawca powinien być płatnikiem wszystkich obowiązkowych składek za pracowników, którzy mimo zawarcia umowy cywilnej z innym podmiotem w rzeczywistości wykonywali prace na rzecz swojego pracodawcy, z którym łączył ich stosunek pracy.
Pracodawca, który zapłacił do ZUS zaległe składki za byłych i obecnych pracowników wykonujących na jego rzecz pracę w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim, nie ma obowiązku odprowadzania składek od takiego przychodu. Nie jest to bowiem przychód ze stosunku pracy. ZUS, co prawda nie rozstrzyga o podatkowym źródle przychodu, ale może oprzeć się na stanowisku wnioskodawcy. Jakie jest jego stanowisko? Co na to organy podatkowe?
Zwolnieniem ze składek na ZUS może być objęta wartość mleka przekazanego przez pracodawcę pracownikom wykonującym pracę na stanowiskach, gdzie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Zwolnienie jest jednak ograniczone do kwoty 190 zł miesięcznie. Tak wynika z najnowszej interpretacji ZUS. Poznaj szczegóły.
Zapewnienie pracownikom przez przedsiębiorstwo budowlane dowozu do miejsca wykonywania pracy tj. na poszczególne budowy zlokalizowane za granicą, stanowi przychód nieobjęty zwolnieniem przewidzianym w razie korzystania z bezpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Tak wynika z interpretacji ZUS. Co sądzi na ten temat ekspert? Przeczytaj tekst i poznaj szczegóły.
ZUS potwierdził, że od przychodu uzyskanego przez członka rady nadzorczej z tytułu uczestnictwa w bezpłatnym szkoleniu na temat funkcjonowania rad nadzorczych należy pobrać składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz zdrowotne.
Już od stycznia 2015 r. obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym zostaną objęci członkowie rad nadzorczych, rok później wejdą w życie przepisy, na podstawie których inaczej będą oskładkowane umowy zlecenia. Tak wynika z ustawy podpisanej przez Prezydenta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip