Zapłacone składki nie powinny być ponownie obciążone składkami ZUS

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 9 października 2015

Pracodawca, który zapłacił do ZUS zaległe składki za byłych i obecnych pracowników wykonujących na jego rzecz pracę w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim, nie ma obowiązku odprowadzania składek od takiego przychodu. Nie jest to bowiem przychód ze stosunku pracy. ZUS, co prawda nie rozstrzyga o podatkowym źródle przychodu, ale może oprzeć się na stanowisku wnioskodawcy. Jakie jest jego stanowisko? Co na to organy podatkowe?

W omawianej sprawie pracodawca zatrudniał pracowników na umowy o pracę, którzy wykonywali również dla niego pracę na umowę zlecenie, ale umowy miały podpisane z kontrahentem pracodawcy. Jako płatnik zleceniodawca odprowadzał za wykonawców do ZUS wyłącznie składki zdrowotne, gdyż zleceniobiorcy pozostawali jednocześnie w stosunku pracy, z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym.

Po kontroli ZUS okazało się, że to pracodawca powinien być płatnikiem wszystkich obowiązkowych składek za pracowników, którzy mimo zawarcia umowy cywilnej z innym podmiotem w rzeczywistości wykonywali prace na rzecz swojego pracodawcy, z którym łączył ich stosunek pracy.

Pozostało jeszcze 85 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel