Dowiedz się, czy zaległe składki ZUS generują dla pracownika przychód

Autor: Cezary Młotek

Dodano: 2 listopada 2016

Załóżmy, że pracodawca zapłacił zaległe składki ZUS za pracownika z opóźnieniem. Czy trzeba uwzględnić te kwoty jako przychód z innych źródeł i wykazać je w PIT-8C? Sprawdź stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.

Czego dotyczyła sprawa?

Sprawa dotyczyła pracodawcy, który błędnie ustalił przychód pracownika, ponieważ nie uwzględniono wartości świadczenia w naturze. Przychód skorygowano, a od wartości przychodu pracodawca naliczył składki ZUS oraz zaliczkę na PIT, następnie poprawił odpowiednie deklaracje i dokonał wpłaty zaległych składek i zaliczki na podatek wraz z należnymi odsetkami. Korekta była sporządzona po ustaniu zatrudnienia pracownika.

Wypłacone wynagrodzenie netto w miesiącu, w którym pracownik otrzymał świadczenie było wyższe, ponieważ z wynagrodzenia pracownika nie zostały potrącone należne składki oraz zaliczka na PIT od wartości świadczenia w naturze.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy w przypadku opłacenia przez pracodawcę zaległych składek ZUS za pracownika z opóźnieniem pracodawca jest zobowiązany uwzględnić te kwoty jako przychód z innych źródeł i wykazać je w PIT-8C. Przedsiębiorstwo uważało, że nie ma takiego obowiązku.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Do przychodu należy zaliczyć każdy rodzaj świadczenia, które dana osoba (podatnik) otrzymuje kosztem majątku innej osoby. Takim świadczeniem jest m.in. wykonanie zobowiązania danej osoby przez inny podmiot (np. zapłacenie składki przez pracodawcę środkami z jego majątku w sytuacji, gdy winno ono być sfinansowane środkami pracownika).

Skoro zatem pracodawca pokrył te składki ze swoich środków to bezsprzecznie były pracownik uzyskał przysporzenie majątkowe, ponieważ nie poniósł kosztów związanych z ich zapłatą. Niewątpliwie zatem przychodem ubezpieczonego pracownika są składki uiszczone przez płatnika, które zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych powinien zapłacić ubezpieczony pracownik.

W konsekwencji skoro wnioskodawca opłacił za byłego pracownika składki ZUS i składki te nie zostały zwrócone, to wartość tych składek stanowi dla byłego pracownika przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na wnioskodawcy od zapłaconych zaległych składek, do sfinansowania których zobowiązany był były pracownik, z którym podatnika nie łączy już stosunek prawny, nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek od powyższych kwot.

Przychód ten wnioskodawca ma jednak obowiązek wykazać w informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C).

KOMENTARZ EKSPERTA

Cezary Młotek
radca prawny

W komentowanej interpretacji organ podatkowy uznał, że wartość składek opłaconych przez pracodawcę za pracownika stanowi jego przychód, jeśli nie zwrócił ich równowartości pracodawcy. Takie stanowisko organu w mojej ocenie jest nieprawidłowe. Przy analizie stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach całkowicie pominął okoliczność, że składki na ubezpieczenie społeczne są tylko w części finansowane z przychodu pracownika. Część składek odprowadza bowiem samodzielnie pracodawca, i nie są one wliczane do przychodu pracownika. Co prawda z treści interpretacji nie wynika, czy wnioskodawca zwrócił na to uwagę w treści swego wniosku, jednak organ podatkowy przy wydawaniu rozstrzygnięcia powinien wziąć pod uwagę wszystkie przepisy stanowiące jego podstawę prawną. Nawet jeśli wnioskodawca ich ostatecznie nie przytaczał.

Ważny wyrok NSA

Na uwagę zasługuje także pominięcie przez organ podatkowy problematyki zawartej w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13), który to wyrok przytoczył wnioskodawca. NSA w swym orzecznictwie często „naprawia” wadliwe rozstrzygnięcia organów podatkowych. Tak było i w tym przypadku. W tamtym wyroku (dotyczącym zresztą podobnej sytuacji) NSA trafnie wskazał, że płatnik składek, uiszczając zaległe składki na poczet ubezpieczenia społecznego, wcale nie dokonuje przysporzenia majątkowego na rzecz pracowników. W związku z czym, nie powstaje przychód po stronie pracownika. Jest to stanowisko nad wyraz trafne. Zwróćmy uwagę, że ponowne rozpoznanie wypłaty zaległych składek jako dochodu podatkowego pracownika, oznaczałoby domaganie się ponownej daniny od opodatkowanych już kwot.

Zdaniem eksperta

Mając więc na uwadze obowiązujące przepisy oraz orzecznictwo NSA – nie ma znaczenia, że składki które powinny być finansowane przez pracownika zostały ostatecznie pokryte przez jego pracodawcę. Wnioskodawca jako płatnik wykonał równocześnie także własny obowiązek zapłaty składek, niezależny od obowiązku ciążącym na pracowniku. Nie dochodzi więc do przysporzenia majątkowego po stronie pracownika.

Co to dla Ciebie oznacza?

Fakt zapłaty zaległych składek na rzecz ZUS nie tworzy po stronie płatnika obowiązku wykazywania ich jako przychodu z innych źródeł w formularzu PIT-8C, a stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 września 2016 r., nr IBPB-2-1/4511-323/16-1/BJ

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz