Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku. Jest to wniosek o symbolu RSP-CZ i można go przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie.
Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia, aby uzyskać świadczenie postojowe w związku z epidemią COVID-19, do tej pory musiały korzystać z pośrednictwa podmiotów, które je zatrudniały. Począwszy od 24 lipca br. wnioski w tej sprawie wolno im składać samodzielnie. Na zmianie przepisów skorzystają zleceniobiorcy, którym zatrudniający odmówili złożenia wniosków do ZUS.
ZUS wyraził swoje stanowisko w sprawie opłacania składek na ZUS za cudzoziemców spoza UE zatrudnianych na umowy zlecenia. Jego zdaniem długość pobytu nie ma znaczenia na obowiązkowe podleganie ubezpieczeniom społecznym na terytorium RP.
Od tego roku, w stosunku do zleceniobiorców, którym cykliczny przychód z umowy cywilnej zapewnia utrzymanie lub jest jedynym źródłem dochodu, w razie zajęcia komorniczego zastosowanie ma także kwota wolna, o jakiej stanowi Kodeks pracy. Ponadto, diety za podróże służbowe pracowników, którzy mają zajęcie alimentacyjne, są zwolnione z egzekucji tylko do połowy wysokości. Do końca 2018 r. były całkowicie wolne od ujęć.
Zatrudniający osoby na podstawie umów cywilnoprawnych nie będzie karany za złośliwe i uporczywe łamanie praw zatrudnionych, gdyż nie przewidują tego przepisy Kodeksu karnego, natomiast może ponieść odpowiedzialność karną, jeżeli sąd karny uzna, że w rzeczywistości zleceniobiorcy lub wykonawcy byli w istocie pracownikami
W ub. czwartek (7 czerwca br.). Sejm uchwalił nowelizację ustawy o związkach zawodowych. Nowela rozszerza prawo tworzenia i przystępowania do związków zawodowych na wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, zatem także m.in. na zleceniobiorców i samozatrudnionych.
W wyroku z 21 września br. Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat korzystania przez pracodawcę z pracy swoich pracowników poza normalnymi godzinami pracy. Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że w takiej sytuacji zachodzi konieczność objęcia ich ubezpieczeniami społecznymi tak jak pracowników. Przeczytaj tekst i poznaj komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip