Nowy PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.  Czy pracownicy będą musieli ponownie go składać

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 stycznia 2023
Nowy PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.  Czy pracownicy będą musieli ponownie je składać

Z punktu widzenia pracowników i rozliczających ich płatników, jedną z najbardziej istotnych zmian w podatkach, które wejdą w życie z początkiem 2023 roku, jest modyfikacja przepisów dotyczących składania PIT-2. Formularz ten w nowej wersji będzie miał znacznie szersze zastosowanie niż dotychczas. W związku z tym pojawia się pytanie o aktualność PIT-2 złożonych w poprzednich latach.

Od 1 stycznia 2023 r. zmienią sie zasady składania przez pracowników (zleceniobiorców itp.) różnego rodzaju wniosków i oświadczeń, mających wpływ na obliczanie zaliczek na podatek dochodowy tych osób. Mianowicie wolno będzie to robić na piśmie albo w inny sposób przyjęty u danego płatnika. Ponadto znacząco zostanie zmodyfikowany formularz PIT-2, którego kolejna – dziewiąta już wersja – będzie miała znacznie szersze zastosowanie niż dotychczas. Nowy PIT-2 (9) będzie się stosować do umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych osiągniętych w 2023 roku. Jest to konsekwencją nowelizacji przepisów w tym zakresie na podstawie tzw. Polskiego Ładu 2.0. Chodzi o ustawę z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca).

Zmodyfikowany formularz  PIT-2 od 2023 roku będzie właściwy dla następujących wniosków/oświadczeń:
  • w sprawie pomniejszenia zaliczki na PIT o kwotę zmniejszającą podatek,
  • o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem (lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko),
  • w sprawie stosowania podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów,
  • w sprawie zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy o PIT,
  • o niestosowanie ulgi dla młodych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT,
  • o niestosowanie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów,
  • o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów,
  • o niepobieranie zaliczek w roku podatkowym.

PIT-2 można złożyć w dowolnym momencie

Należy przy tym pokreślić, że przez wiele lat skuteczne złożenie pracodawcy oświadczenia PIT-2 było możliwe przed pierwszą wypłatą w roku podatkowym (którym w przypadku osób fizycznych jest rok kalendarzowy). Natomiast po wejściu w życie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – możliwość złożenia PIT-2 istnieje również w trakcie roku podatkowego, a więc można to zrobić w dowolnym momencie. Zasada ta została utrzymana również na gruncie przepisów, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Nowe oświadczenie (wniosek) wymagane wyjątkowo

Nie zmieniła się również zasada, że oświadczenie PIT-2 jest ważne do jego odwołania. Zatem jeśli pracownik raz złożył PIT-2, to nie musi go składać co roku. Oświadczenie złożone raz w danym zakładzie pracy obowiązuje bowiem nie tylko w aktualnym rok podatkowym, lecz również w latach następnych. Jednakże w razie zmiany stanu faktycznego zawartego w PIT-2 pracownik ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę. Do tej pory kwestię tę regulował  art. 32 ust. 3a ustawy o PIT – stanowiący, że ww. oświadczenia nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Co prawda z dniem 1 stycznia 2023 r. przepis ten zostanie uchylony, ale należy zwrócić uwagę na zapis art. 22 wspomnianej wcześniej ustawy nowelizującej. Zgodnie z jego treścią oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, złożone płatnikowi przed dniem wejścia w życie niniejszego przepisu, zachowują moc.

Zatem jeśli sytuacja pracownika, który wcześniej złożył swojemu pracodawcy PIT-2 (w sprawie pomniejszania zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek) nie zmieniła się, to nie musi on tego robić ponownie, pomimo tego, że nowy formularz o tym oznaczeniu w wersji obowiązującej od 1 stycznia 2023 r. ma znacznie szerszy zakres.

Natomiast jeśli pracownik do tej pory nie składał PIT-2, a chciałby skorzystać ze wskazanych w nim preferencji lub zmieniły się okoliczności mające wpływ na obliczanie jego zaliczek na PIT, to powinien złożyć nowy formularz PIT-2 (9). W tym drugim przypadku będzie to konieczne, nawet jeśli jego pracodawca dysponuje już „starym” oświadczeniem PIT-2 tej osoby. Takimi okolicznościami uzasadniającymi złożenie nowego PIT-2 mogą być np. zmiana zakresu upoważnienia dla płatników w celu stosowania odliczenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (w odpowiedniej proporcji 1/12, 1/24, 1/36) – w razie podjęcia zatrudnienia u dwóch lub więcej pracodawców (część C formularza), zmiana miejsca zamieszkania wpływająca na wysokość stosowanych kosztów pracowniczych (część F formularza), czy decyzja o skorzystaniu z określonych ulg (na powrót, dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorów), których dotyczy część G formularza.

Takie wnioski nasuwają się również z objaśnień do nowego formularza PIT-2 (9) o następującej treści: „Podatnik jest obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli zmieniły się okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek. Wycofanie i zmiana złożonego wcześniej oświadczenia lub wniosku następuje poprzez złożenie nowego oświadczenia lub wniosku. Przykładowo, jeśli podatnik chce zmienić lub wycofać wcześniej złożone zakładowi pracy oświadczenie w zakresie stosowania kwoty zmniejszającej podatek, to wypełnia część C. Przy czym w przypadku zmiany wcześniejszego oświadczenia, podatnik wypełnia poz. 6, a w przypadku wycofania uprzednio złożonego oświadczenia, wypełnia poz. 7. Płatnik uwzględnia oświadczenie/wniosek najpóźniej od miesiąca następnego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie/wniosek”.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz