Pytanie: Jak policzyć odprawę emerytalną nauczyciela w przypadku godzin ponadwymiarowych, gdy nauczyciel odchodzi na emeryturę z dniem 1 września 2007 r., a w czasie wakacji ma wypłacaną średnią feryjną za godziny ponadwymiarowe liczoną od września 2006 r. do maja 2007 r. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jestem właścicielką restauracji. Zatrudniam 2 osoby na umowę o pracę na pełen etat. Ich średnia tygodniowa liczba godzin przepracowanych wynosi 40 godzin. Teraz będą pracować po 10 godzin dziennie łącznie z sobotami. Czy prawidłowe w tej sytuacji jest uwzględnienie przepracowania 10 godzin dziennie w regulaminie pracy, bez wypłacania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe? Czy lepszym i poprawnym wyjściem z tej sytuacji byłoby uwzględnienie w formie ryczałtu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i pracę w soboty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik 6 lipca 2007 r. zakończył urlop wychowawczy trwający 3 lata. Tego dnia dostarczył zwolnienie lekarskie rozpoczynające się 7 lipca 2007 r. z kodem „B”. Czy zakład pracy wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby (33 dni) i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, jaką podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjąć?Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można traktować jako podróż służbową wyjazd pracownika budowlanego zagranicę w celu realizacji zlecenia - usługi remontowej? Pracownik jest zatrudniony w kraju, kilka razy w roku zdarzają się wyjazdy na okres około miesiąca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy faktycznie powinnam od wynagrodzenia za czerwiec br., które wypłaciłam na początku lipca, potrącić składkę rentową finansowaną przez pracownika w nowej wysokości, tj. 3,5%? W deklaracji ZUS za czerwiec nie ma możliwości rozliczenia składki rentowej „pracowniczej” w wysokości 3,5%. Jeśli tak naliczę niższą składkę, to lista płac nie będzie zgodna z deklaracją ZUS. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował 6 godzin w sobotę (dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy) i nastąpiło przekroczenie normy średniotygodniowej. Pracownik nie otrzymał dnia wolnego od pracy. Czy należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za tych 6 faktycznie przepracowanych godzin (oczywiście zgodnie z przepisami o godzinach nadliczbowych)? Czy też należy wypłacić za pełnych 8 godzin (czas normatywny dnia pracy), pomimo że pracownik świadczył pracę przez 6 godzin. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem w przypadku gdy „oddajemy” pracownikowi wolne za pracę w sobotę, to nie ma znaczenia, czy w sobotę pracownik pracował 1, 2 czy 6 godzin, ponieważ „w naturze” zobligowani jesteśmy zwrócić pracownikowi pełny dzień, tj. 8-godzinny dzień pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak należy postąpić z wypłatą zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy zatrudnionej na czas określony do 31 lipca 2007 r., która ma termin porodu na 25 czerwca 2007 r. Zatrudniam 21 pracowników i wypłacam tej pracownicy zasiłek chorobowy. Jak mam postąpić po ustaniu zatrudnienia. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik był zatrudniony od 2 stycznia 2007 r. na czas nieokreślony. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie od 19 marca 2007 r. do 2 kwietnia 2007 r. Do 16 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy ani nie poinformował o swoich zamiarach, nie przysłał także następnego zwolnienia lekarskiego. Z dniem 16 kwietnia br. zwolniliśmy pracownika bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § pkt 1. Po otrzymaniu świadectwa pracy przez pracownika pracownik ten 20 kwietnia br. przysłał nam zwolnienie lekarskie, które było wystawione od dnia 3 kwietnia 2007 r. do 18 kwietnia 2007 r. Czy była podstawa prawna, aby zwolnić tego pracownika?
Pytanie: Mój mąż w br. kończy 60 lat. Ma udokumentowanych 45 lat stażu pracy w tym 16 lat w warunkach uciążliwych jako listonosz (rejon rowerowy) w urzędzie pocztowym. Od 16 lat co miesiąc pobiera dodatek pieniężny za używanie roweru. W 2003 r. poczta wprowadziła przesyłki priorytetowe i dyżury listonoszy w soboty celem doręczania ww. przesyłek. Na doręczanie przesyłek priorytetowych w dzień wolny od pracy, czyli w soboty, poczta podpisała ze swoimi pracownikami umowy, które określały, że w tym dniu i w tym celu pracownicy będą rozwozić przesyłki swoimi samochodami. Za jeden dyżur pracownicy otrzymają wynagrodzenie około 25 zł. Mój mąż miał 10 takich dyżurów. W chwili obecnej poczta odmawia mu prawa skorzystania z wcześniejszej emerytury.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip