Pytanie: Pracownica wystąpiła o urlop wypoczynkowy od poniedziałku. W niedzielę zachorowało jej dziecko i przedstawiła zwolnienie - opiekę rozpoczynającą się od tego samego dnia co wcześniej udzielony urlop. Czy w takim przypadku dni urlopu przepadają? Czy powinny nadal pozostać do wykorzystania? – pyta księgowa z Pucka.
Pytanie: Pracownik pracuje 5 dni w tygodniu 4 godziny dziennie (norma w zakładzie pracy wynosi 40 godzin, 5 dni dla całego etatu). Pracownik ten ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje temu pracownikowi w 2007 r. (w dniach i godzinach) – pyta kadrowa ze Skierniewic.
Pytanie: Pracownica w kwietniu 2007 r. skończyła urlop macierzyński. Obecnie jest na urlopie wychowawczym. Ile prawidłowo należy się tej pracownicy urlopu wypoczynkowego? Zaznaczamy również, że umowę o pracę ma zawartą na czas określony do 30 października 2007 r. Jej staż pracy nie przekracza 10 lat – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Pracownik po odbytej służbie wojskowej dostał powołanie na 2-tygodniowe ćwiczenia wojskowe. Jak mam potraktować te 2 tygodnie? Jak urlop płatny czy bezpłatny? – pyta księgowa z Grójca.
Pytanie: Mam kłopot z obliczeniem stażu pracy nowo przyjętej pracownicy (potrzebnego do wymiaru urlopu). Pracownica oprócz szkoły oraz kilku okresów przepracowanych w firmach (przedstawiła świadectwa pracy) ostatnio nie pracowała zawodowo, lecz przez długi okres zajmowała się gospodarstwem rolnym, opłacając składki na KRUS. Czy okres pracy w gospodarstwie powinnam wliczyć do stażu pracy? – pyta kadrowa z Głogowa.
Pytanie: Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, a następnie, po 2-dniowej przerwie - sobota i niedziela -, przebywał w dalszym ciągu na zwolnieniu lekarskim, o innych numerach statystycznych choroby i wystawionym przez innego specjalistę). W opisanej sytuacji ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego, powiadamiając o tym nasz zakład pracy, natomiast pracodawca nie podjął działań zgodnych z zapisem art. 53 Kodeksu pracy. W opisanej sytuacji pracownik został pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego, ale w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy. Czy powstała w ten sposób przerwa będzie skutkowała pozbawieniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Czy Powiatowy Urząd Pracy ma prawo odmówić wypłaty zasiłku dla bezrobotnych w tej sytuacji? - pyta księgowa ze Świecia.
Pytanie: Co należy wpisać pracownikowi zatrudnianemu na 1/2 etatu w szczegółowych warunkach zatrudnienia w pozycjach: dobowa i tygodniowa norma czasu pracy? Czy jest różnica między normą, a wymiarem czasu pracy? Jak rozumieć 4 miesięczny okres rozliczeniowy? – pyta kadrowa z Bytomia.
Pytanie: Dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu współczynnik ekwiwalentowy wynosi 10,54. Czy podstawę do urlopu dzielimy przez ten współczynnik, czyli 10,54, i tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzielimy przez 8 czy 4? – pyta kadrowa z Mławy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip