praca zdalna

praca zdalna

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – dokumentacja, koszty, zasady bhp

Obecnie obowiązują jeszcze przepisy o telepracy oraz art. 3 ustawy covidowej. Po zmianach te przepisy zostaną uchylone. Sprawdź, w jakim terminie. Na ich miejsce wejdą w życie nowe przepisy o pracy zdalnej. Już teraz pracodawcy muszą rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych rozwiązań. Warto zacząć od dokumentów zbiorowych – w porozumieniu ze związkami dotyczącym stosowania pracy zdalnej albo w regulaminie pracy zdalnej. Jeśli jednak pracodawca nie posiada takich zbiorowych regulacji, zasady te może uregulować w indywidualnych porozumieniach z pracownikami dotyczących pracy zdanej lub w indywidualnych poleceniach pracy zdalnej.


dokumentacja

Praca zdalna i badanie trzeźwości – będą zmiany w aktach osobowych

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369). Obecnie odbywają się konsultacje społeczne nowych przepisów. Nowe przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników i pracy zdalnej nakładają bowiem na pracodawców nowe obowiązki. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w lutym 2023 roku. Jest to ważna zmiana, ponieważ dotyczy wszystkich pracodawców, którzy będą wprowadzać pracę zdalną z Kodeksu pracy lub będą badać trzeźwość swoich pracowników.

Praca zdalna opublikowana

Kodeks pracy 2023 – badanie trzeźwości pracowników od 21 lutego 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – jak wdrożyć nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 240 została opublikowana ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych ustaw. Data ogłoszenia to 6 luty 2023 r. Oznacza to, że przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników wchodzą w życie 21 lutego 2023 r. Natomiast przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Sprawdź, od czego rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowej pracy zdalnej.

Na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy obie strony mogą zgodzić się, że pracownik będzie pracował zdalnie. Zasady takiej pracy należy ustalić w porozumieniu

ze związkami lub w regulaminie pracy zdalnej (zaopiniowanym przez przedstawicieli pracowników).

W razie braku takiego porozumienia lub regulaminu zasady dotyczące pracy zdalnej będą ustalane w indywidualnych porozumieniach zawieranych między pracodawcą a pracownikiem. Strony mogą ustalić m.in., w jakim wymiarze będzie wykonywana praca zdalna.

Każda ze stron będzie mogła złożyć wiążący wniosek o cofnięcie pracy zdalnej. Jeśli jedna ze stron złoży taki wniosek, strony powinny ustalić datę powrotu pracownika do pracy stacjonarnej, przypadającą w ciągu 30 dni od złożenia tego wniosku (w razie nieuzgodnienia tego terminu powrót do pracy stacjonarnej następuje po wspomnianych 30 dniach).

praca w domu

6 praktycznych wskazówek, jak wprowadzić kodeksową pracę zdalną w firmie

Nowe przepisy o pracy zdalnej zastąpią dotychczasowe regulacje o telepracy i umożliwią wykonywanie pracy na odległość. Każdy pracodawca będzie mógł wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie dotyczące pracy zdalnej lub hybrydowej. Pracownik zada jednak pytanie, kto poniesie koszty pracy zdalnej: ja czy mój pracodawca. Sprawdź, jak od strony praktycznej przygotować się do pracy zdalnej z Kodeksu pracy.

Warto także przeliczyć koszty takiej pracy, aby ocenić wszystkie „za i przeciw”. Może się bowiem okazać, że praca zdalna będzie w firmie bardzo opłacalna. Mogą z niej wynikać na przykład oszczędności na wynajmowanej powierzchni biura, niższe koszty ogrzewania, możliwość wynajęcia części pomieszczeń lub miejsc parkingowych innym firmom, itp. Trzeba jednak będzie:

  • opracować m.in. zasady zabezpieczenia danych firmowych oraz danych osobowych,
  • ustalić, kto będzie odpowiedzialny za serwis i przeglądy narzędzi pracy zdalnej,
  • przygotować ocenę ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej i jej wpływu na zdrowie pracownika,
  • zaktualizować informacje o warunkach zatrudnienia, czy przygotować niezbędne pracownikom szkolenia.
praca zdalna

Zmiany w Kodeksie pracy 2023: praca zdalna – jak przygotować się do zmian

Do 31 grudnia 2022 r. przedłużono stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że pracodawca może w dalszym ciągu zlecać pracownikom pracę zdalną. Jednak w 2023 roku praca zdalna zostanie wpisana do Kodeksu pracy. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy. Przekonaj się także, co zmieni się w badaniach trzeźwości pracowników. Poznaj także planowane zmiany w kilometrówce.