Kodeks pracy: szykują się duże zmiany w urlopach rodzicielskich i umowach o pracę

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 27 stycznia 2023
Kodeks pracy - szykują się duże zmiany w urlopach rodzicielskich i umowach o pracę

Dnia 26 stycznia 2023 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2932). Ustawa wdroży dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Nowe rozwiązania mają ułatwić pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Zmiany mają wejść w życie 21 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Sprawdź główne założenia zmian przedstawione przez minister pracy i polityki społecznej, Marlenę Maląg.

Korzyści 

Dowiedz się:

  • Jakie są najważniejsze założenia projektu zmian w Kodeksie pracy
  • Co zmieni się w umowach o pracę
  • Na jakie ułatwienia będą mogli liczyć pracownicy, którzy są rodzicami lub opiekunami

Obejrzyj także wideoszkolenie:

Pracodawca musi się przygotować na 14 nowych obowiązków informacyjnych wobec pracowników

Czytaj także:

Ustawa o pracy zdalnej czeka na podpis Prezydenta

Praca zdalna – pobierz 10 gotowych dokumentów

Pracodawca będzie musiał uzasadnić wypowiedzenie umowy na czas określony

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2932). Projekt ma wdrożyć rozwiązania przewidziane w:

  • dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105) oraz 
  • dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L Nr 188, str. 79).

Termin ich implementacji upłynął 1 i 2 sierpnia 2022 r.

Projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy skierowany został do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Czas sprawozdania przez komisję wyznaczono na 7 lutego 2023 r.

Minister Marląg podkreślała m.in. wprowadzenie zakazu przygotowań do zwolnienia pracowników, jak również wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy w okresie ciąży czy urlopu macierzyńskiego. Praca w godzinach nadliczbowych czy w porze nocnej nie będzie mogła być polecana pracownikowi, który wychowuje dziecko do 8. roku życia (a nie jak wcześniej do 4. roku życia). Mają zostać wprowadzone zmiany także w urlopie ojcowskim – okres, kiedy będzie można wykorzystać ten urlop, zostanie skrócony z 24 miesięcy do 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Prorodzinnym rozwiązaniem będzie szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy.

Planowane zmiany w urlopach i czasie pracy

Dwie dodatkowe przerwy, które będą wliczane do czasu pracy

Pracownik będzie miał prawo do:

  • drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy, jeżeli dobowy wymiar pracy pracownika jest dłuższy niż 9 godzin pracy,
  • trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika jest dłuższy niż 16 godzin.

Zmiany w urlopach rodzicielskich

  1. Pracownice i pracownicy będą mieli indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego.
  2. Prawo ojca wychowującego dziecko do urlopu rodzicielskiego nie będzie zależało od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.
  3. W ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego zostanie wprowadzona, nieprzenoszalna część tego urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców.
  4. Wprowadzony zostanie 70%  zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców.

Nowy bezpłatny urlop opiekuńczy – 5 dni w roku kalendarzowym

Urlop będzie można wykorzystać, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za czas tego urlopu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.

Nowe zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Zwolnienie będzie można wykorzystać w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia

Szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy

Praca zdalna, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, weekendowy system czasu pracy, system skróconego tygodnia pracy i przerywany czas pracy) oraz praca w niepełnym wymiarze czasu pracy

4 planowane zmiany w umowach o pracę

1.

Pracownik, który wykonywał pracę przez co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy – na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Będzie on musiał otrzymać pisemną odpowiedź na ten wniosek wraz z uzasadnieniem.

2.

Rozszerzony zostanie zakres informacji o warunkach zatrudnienia pracownika. Chodzi np. o informację o prawie do szkoleń czy o długości płatnego urlopu. Będzie to dotyczyć także pracownika wysyłanego do pracy do państwa UE lub państwa trzeciego oraz pracownika delegowanego.

3.

Ma zostać wprowadzony zakaz zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą.

4.

Pracownik będzie miał prawo do nieodpłatnego i wliczanego do czasu pracy szkolenia, które będzie niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku.

Autor:

Redakcja portalu FK

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz