umowa o pracę

Pozorna umowa o pracę – świadectwo pracy, ekwiwalent za urlop, składki ZUS

Pytanie: Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – zatrudnia pracowników. Zawarł z jednym z pracowników umowę o pracę na okres 16 października 2023 r. – 15 października 2025 r. Po kontroli ZUS w lutym 2024 r. została wydana decyzja stwierdzająca, iż umowa o pracę została zawarta dla pozoru i jest nieważna. Dlatego konieczne jest wyrejestrowanie pracownika z ZUS od dnia zgłoszenia, tj. od 16 października 2023 r. Czy podatnik powinien wystawić świadectwo pracy? Jaka jest podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę? Czy pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Nadmieniam, iż po zatrudnieniu pracownik nie świadczył pracy, gdyż za okres 16–23 października 2023 r. miał nieobecność usprawiedliwioną płatną. Pracodawca czekał bowiem na dostarczenie przez pracownika orzeczenia lekarskiego od lekarza medycyny pracy. Od 24 października 2023 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Umowa zlecenie a umowa o pracę

Porównujemy wynagrodzenie z umowy o pracę i umowy zlecenia

Minimalne wynagrodzenia na umowie o pracę określone jest w stawce miesięcznej, natomiast na umowie zlecenia jest to stawka godzinowa. To tylko jedna z wielu różnic między zatrudnieniem z Kodeksu pracy a umową z Kodeksu cywilnego. Sprawdź, jak wygląda w praktyce rozliczanie umowy o pracę i umowy zlecenia. Przekonaj się, jakich błędów unikać przy rozliczaniu pracowników i zleceniobiorców. Utarło się, że umowa zlecenia jest umową śmieciową. Czy to rzeczywiście jest prawda?

Korzyści 

Ze szkolenia, które prowadzi Paweł Ziółkowski, ekspert prawa pracy i ubezpieczeń, dowiesz się:

  • Gdzie znajdziemy definicję „wynagrodzenia”
  • W jakich sytuacjach umowa zlecenia jest bardziej atrakcyjna od umowy o pracę
  • Czy z umowy zlecenia można płacić za godziny nadliczbowe czy za pracę w nocy
  • Czy w umowie zlecenia można określić prawo do urlopu wypoczynkowego
  • Jak w praktyce wygląda wystawianie rachunków przez zleceniobiorców
  • Czyje wynagrodzenie jest wyższe: pracownika czy zleceniobiorcy
  • W jakim terminie należy wypłacać wynagrodzenie z umowy o pracę, a w jakim z umowy zlecenia
  • Jak bronić się przed PIP, jeśli będzie zarzucać zleceniodawcy, że ten wypłaca wynagrodzenie zleceniobiorcy w kolejnym miesiącu
  • Jak rozliczać na umowę o pracę i umowę zlecenia osoby do 26. roku życia
  • Czy rodzaj zawartej umowy ma wpływ na rozliczenia cudzoziemców

Pobierz przydatne narzędzie:

Kalkulator wynagrodzeń brutto - netto

Kalkulator wynagrodzenie z umowy zlecenia

Przeczytaj także:

Oświadczenia zleceniobiorcy w 2023 roku – jakie do ZUS, a jakie do fiskusa

Na Portalu FK polecamy też wideoszkolenia z prawa pracy:

Umowa zlecenia, umowa o pracę z obywatelem Ukrainy

Umowa zlecenia i umowa o pracę obywatela Ukrainy a składki ZUS i podatek PIT

Obywatel Ukrainy może być zatrudniony w ramach umowy zlecenia lub umowy o pracę, jeśli przebywa legalnie w Polsce i posiada prawo legalnego pobytu lub przybył legalnie na terytorium Polski w okresie po 24 lutego 2022 r. z terenu Ukrainy. Sprawdź, w  jaki sposób należy oskładkować i opodatkować umowę zlecenia lub umowę o pracę. Zwróć uwagę, że legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 4 marca 2024 r. A w niektórych przypadkach nawet do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r.

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi w okresie ochronnym z prawem do renty

Pytanie: Pracownik w czerwcu skończył 61 lat. W listopadzie przyznano mu rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy na jeden rok. W orzeczeniu Lekarza Orzecznika ZUS stwierdzono naruszenie sprawności organizmu (układu krążenia) z powodu upośledzenia funkcji organizmu w stopniu średnim o charakterze przewlekłym o niepewnym rokowaniu. Przekwalifikowanie zawodowe nie jest celowe. Naruszona sprawność powoduje utratę w średnim stopniu zdolności do pracy zgodnie z poziomem posiadanych kwalifikacji. Pracownik zatrudniony jest na stanowisku: kierowca ciężarówki, pracownik fizyczny – ustawianie towaru budowlanego. Pracownik jest w okresie ochronnym. Czy w takiej sytuacji można rozwiązać umowę o pracę? Czy można poprzez wypowiedzenie warunków pracy obniżyć wymiar czasu pracy? Czy pracownik powinien ponownie dostarczyć zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza medycyny pracy?