umowa o pracę

E-umowy dla pracodawców – rząd obiecuje darmowe programy kadrowo-płacowe i nie tylko

E-umowy dla pracodawców – rząd obiecuje darmowe programy kadrowo-płacowe i nie tylko

Cyfrowa rewolucja w zawieraniu umów coraz bliżej – rząd zapowiada uproszczenia i szerszy dostęp do e-umów. W ostatnich dniach opublikowano bowiem założenia do nowelizacji ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność, uprościć formalności oraz obniżyć koszty związane z zawieraniem umów na odległość. Sprawdź, na czym w praktyce będą polegać e-umowy.

Z systemu do zawierania e-umów będzie mógł korzystać każdy podmiot – niezależnie od jego wielkości czy statusu prawnego. To duży krok w kierunku cyfryzacji procesów kadrowych i prawnych w sektorze publicznym i prywatnym.Uwaga, w ramach zawieranych e-umów rząd obiecuje darmowe programy kadrowo-płacowe i kalkulatory.

E-umowy zawierane za pośrednictwem systemu będą mogły być podpisywane nie tylko podpisem kwalifikowanym, ale również podpisem osobistym lub zaufanym. Będzie można podpisywać e-umowy o pracę na odległość, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

W ustawie z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów wskazano, że Minister właściwy do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki udostępni System w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy. Minister właściwy do spraw pracy ogłasza w swoim dzienniku urzędowym oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających udostępnienie Systemu. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 30 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem Systemu.

Korzyści 

Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:

  • W jaki sposób będą podpisywane e-umowy
  • Dlaczego wprowadzone zostają e-umowy
  • W jaki sposób będą mogły być podpisywane e-umowy
  • E-umowy – w jaki sposób obecnie funkcjonuje system teleinformatyczny do obsługi niektórych umów
  • E-umowy – co się zmieni dla pracodawców
  • W jaki sposób w praktyce e-umowy ułatwią zawieranie i obsługę umów
  • Jakie dane zostaną wprowadzone do systemu, aby ułatwić e-umowy

Wysłuchaj szkoleń:

Zmiany kadrowo-płacowe w 2025 roku – część 1

Zmiany kadrowo-płacowe w 2025 roku – część 2

Pobierz ściągę:

Cyberbezpieczeństwo i Dyrektywa NIS-2 w działach finansowych – wskazówki dla pracodawców

Przeczytaj także:

10 zmian w Centralnym Rejestrze Umów dla jednostek sektora finansów publicznych

Okres wypowiedzenia umowy o pracę można wydłużyć – pod jednym warunkiem

Pracodawca cofa wypowiedzenie umowy o pracę – co z odprawą dla pracownika