Pytanie: Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop za 2007 r., jeżeli pracownica zatrudniona na czas nieokreślony chorowała nieprzerwanie 182 dni, do 19 marca 2007 r., a od 20 marca 2007 r. przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne na 5 miesięcy i dopiero po 3 miesiącach (zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy) możemy z nią rozwiązać umowę o pracę? - pyta kadrowa z Zielonej Góry.
Pytanie: Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy w tym okresie może złożyć podanie o urlop wychowawczy? Do jakiego momentu będzie go wykorzystywała? - pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Polska firma - usługi dla rolnictwa, chce wysłać część pracowników do Belgii. Firma podpisała kontrakt na zbiór owoców z plantacji znajdującej się w Belgii na 3 miesiące. Oddelegowuje swoich pracowników na taki czas, jak w kontrakcie. Delegowani pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i wykonują ją w Polsce, a w Belgii tylko czasowo. Czy do całkowitego przychodu pracownika można zaliczyć wynagrodzenie zasadnicze (2.616 zł) + należne mu diety (45 euro za dzień) + inne należności z tytułu podróży służbowej? Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej nie podlegają składkom na ZUS i podatkowi dochodowemu. Czy można je zatem uwzględnić w liście płac jako przychód pracownika nieopodatkowany i niepodlegający składkom na ZUS? - pyta księgowa z Gdyni.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na cały etat. Jest to piekarz, który pracuje 4 godziny w porze dnia i 4 godziny w porze nocnej. Pracuje 40 godzin tygodniowo. Wynagrodzenie minimalne wynosi dla niego 936 zł plus 20% dodatku za każdą godzinę przepracowaną w nocy. Czy mogę ustalić dla niego na cały 2007 r. podstawę 1.029,60 zł, tak bym nie musiała przeliczać godzin co miesiąc? Nie chcę również, aby było to krzywdzące dla pracownika – pisze kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która osiągnęła wiek emerytalny, może przejść na emeryturę bez konieczności bycia zatrudnionym na umowę o pracę? - pyta księgowa z Olsztyna.
Pytanie: Obecnie pracuję na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym od minimalnego (czyli wyższym od kwoty 936 zł) i prowadzę działalność gospodarczą, opłacając składki na preferencyjnych zasadach. Czy mogę opłacać z tej działalności tylko składkę zdrowotną? - pyta przedsiębiorca z Poznania.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego do 22 stycznia 2007 r. Za rok 2006 pozostało jej do wykorzystania 19 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o ustalenie proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego za rok 2007 ( jej wymiar roczny 20 dni). Pracownica nie wystąpi z wnioskiem o urlop wychowawczy, tylko o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Jak zapisać to prawidłowo w świadectwie pracy, aby uzyskała zasiłek dla bezrobotnych bez oczekiwania? – pyta kadrowa z Grudziądza.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip