Pytanie: Od stycznia 2006 r. do 30 stycznia 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym u poprzedniego pracodawcy. Obecnie pracuję od 1 lutego 2007 r. Mam zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony. Ile dni urlopu wypoczynkowego powinno przysługiwać mi w tym roku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak postąpić w przypadku, gdy nadano nieprawidłowy numer aneksu do istniejącej umowy? Należy go anulować i zawrzeć nowy? Jeżeli jest za późno na zmianę, czy należy sporządzić notatkę, iż nadano niewłaściwy numer, a następnym aneksom nadawać kolejne numery, np. aneks nr 4, dubluje się, a następny aneks ma nosić numer 6, ponieważ jeden z dublujących się aneksów nr 4 powinien mieć numer 5. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym bez prawa do zasiłku wychowawczego może być zatrudniona na umowę o pracę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Słyszałam, że najlepiej jest zatrudnić kierowcę w równoważnym systemie czasu pracy, ale czy to trzeba zapisać w umowie o pracę czy w innym dokumencie? Czy to prawda, że zawód kierowcy jest zaliczany do zawodów wykonywanych w warunkach szkodliwych? Jeśli tak, to jak to zapisać w umowie o pracę lub gdzie indziej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy musi być koniecznie zgoda organu sprawującego nadzór pedagogiczny na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nauczyciela emeryta? Czy z emerytem można zawrzeć trzecią umowę na czas określony? Czy zgodnie z Kodeksem pracy musi już być zawarta umowa na czas nieokreślony?
Pytanie: Pracownik zatrudniony od 1 lipca br. nie stawił się do pracy przez około 7 dni. W związku tym wysłałam mu zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę, podając jako przyczynę porzucenie pracy. Otrzymałam zwrotkę poświadczającą odebranie pisma, teraz chcę wystawić świadectwo pracy. Nie wiem jednak, jaką informację powinnam wpisać odnośnie urlopu? Pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, czy powinnam naliczyć mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy też powinnam wpisać te dni urlopu w okres, kiedy pracownik nie stawiał się w pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jesteśmy spółką jawną, której wspólnikami są mąż, żona i 2 synów. Chcemy zatrudnić na umowę o pracę kolejnego syna, który nie jest wspólnikiem. Z jakim kodem należy zgłosić go do ubezpieczeń społecznych oraz czy należy opłacać za niego składki tak jak za pracownika, czy za osobę współpracującą? Zaznaczam, że syn pozostaje z rodzicami i jednym z synów we wspólnym gospodarstwie domowym. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zatrudnić osobę na umowę o pracę, która jest już zatrudniona na taką umowę w innej firmie? Jakie składki należy za nią odprowadzać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak należy postąpić z wypłatą zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy zatrudnionej na czas określony do 31 lipca 2007 r., która ma termin porodu na 25 czerwca 2007 r. Zatrudniam 21 pracowników i wypłacam tej pracownicy zasiłek chorobowy. Jak mam postąpić po ustaniu zatrudnienia. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik był zatrudniony od 2 stycznia 2007 r. na czas nieokreślony. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie od 19 marca 2007 r. do 2 kwietnia 2007 r. Do 16 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy ani nie poinformował o swoich zamiarach, nie przysłał także następnego zwolnienia lekarskiego. Z dniem 16 kwietnia br. zwolniliśmy pracownika bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § pkt 1. Po otrzymaniu świadectwa pracy przez pracownika pracownik ten 20 kwietnia br. przysłał nam zwolnienie lekarskie, które było wystawione od dnia 3 kwietnia 2007 r. do 18 kwietnia 2007 r. Czy była podstawa prawna, aby zwolnić tego pracownika?
Pytanie: Pracownik pracował w naszej firmie od 1 czerwca 1999 r. do 31 stycznia 2007 r., z tym dniem rozwiązał umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pracownik miał ciągłość zatrudnienia (składki były opłacane cały czas i nie było przerwy w zatrudnieniu). W międzyczasie wypowiedziano mu umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesiące, jednak potem pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę (tak że nawet nie wyrejestrowałam go z ZUS). Czy postąpiłam prawidłowo, wystawiając jedno świadectwo pracy za cały okres? Wpisałam oczywiście rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem.
Pytanie: Czy wymagane jest dołączanie do drugiej umowy o pracę zawartej z pracownikiem informacji dotyczącej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy o częstotliwości wypłaty wynagrodzenia i ilości należnego urlopu w danym roku? Dodam, że do pierwszej umowy o pracę, która była zawarta na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r., została załączona taka informacja, natomiast druga umowa o pracę została zawarta od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. i nie zawiera wspomnianego załącznika. Warunki umowy o pracę zarówno pierwszej, jak i drugiej są, takie same z wyjątkiem zmiany wynagrodzenia – pisze kadrowa z Wrocławia.
Pytanie: Pracownica od lipca 2006 r. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Obecnie jest w ciąży (termin porodu został przewidziany na maj br.) i przebywa od 20 stycznia br. na zwolnieniu lekarskim. 31 marca 2007 r. rozwiązuje się umowa na czas zastępstwa, gdyż pracownik zastępowany od 1 kwietnia 2007 r. przechodzi na emeryturę. Czy w tym wypadku po rozwiązaniu z pracownicą umowy zasiłek chorobowy i macierzyński będzie miała płacony ze ZUS? Czy pracownica ta straci prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? – pyta kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, zatrudniam 18 pracowników. Od maja br. powstaje nowa spółka jawna, o innej nazwie, ale posiadająca tych samych współwłaścicieli, o pokrewnym profilu stolarsko-budowlanym. Mam zamiar przenieść trzech pracowników ze starej firmy do nowej. Dodam, że jednemu z pracowników umowa o pracę w starej firmie wygasa z końcem kwietnia br., drugiemu z końcem br., trzeci pracownik ma zawartą umowę na czas nieokreślony. Wszyscy mają aktualne badania dopuszczające do prac na wysokościach pow. 3 m. Czy w tej sytuacji muszę rozwiązać umowę z tymi pracownikami, nawiązać nową i wysłać ich na badania wstępne do lekarza? - pisze przedsiębiorca z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip