Pytanie: W jaki sposób powinno się potwierdzić zatrudnienie pracownika, który od lutego 2005 r. powinien otrzymać umowę o pracę na czas nieokreślony, a wskutek niedopatrzenia jego i działu kadr nie otrzymał pisemnego potwierdzenia jej zawarcia? Informuję ponadto, że od września 2006 r. jest zatrudniona nowa osoba zarządzająca uprawniona do podpisywania ww. dokumentów. Jak w tej sytuacji postąpić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak poprawnie zawrzeć w informacji do umowy o pracę kwestie dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę? Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony nieprzekraczający 6 miesięcy? Jeśli pracownik jest zatrudniony na okres 3 miesięcy, a kolejna umowa jest na okres 4 miesięcy, to w informacji wpisujemy wymiar urlopu, jaki przysługuje na okres całego roku, np. 26 dni, czy rozbijamy i podajemy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia? Kolejne pytanie dotyczy kartoteki urlopów pracownika. Czy na karcie kartoteki można nanosić okres chorobowy pracownika, czy tylko można wpisywać okres urlopów? Ostatnie pytanie dotyczy okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik chce rozwiązać umowę o pracę z dniem 19 grudnia 2007 r. i obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, to czy data 5 grudnia 2007 r. jest prawidłowa? Jeśli nie, to jaka powinna być właściwa data? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta na te pytania.
Pytanie: Planuję zatrudnić pracownika i udzielić mu pożyczki na szkolenie, której nie będzie musiał mi zwracać, jeśli przepracuje u mnie 1,5 roku. Czy powinnam uwzględnić to w umowie o pracę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy żona właściciela firmy jednoosobowej może być zatrudniona na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem w firmie męża? Czy w takiej sytuacji po przepracowaniu ok. 9 miesięcy, może przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu w 2008 r. 55 lat? Nadmieniam, że do chwili obecnej jest jako osoba współpracująca z mężem i opłacająca składki społeczne ZUS. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jeden z pracowników był zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony (pierwsza umowa terminowa) do 30 września 2007 r. Przez niedopatrzenie ze strony działu kadr nie została sporządzona kolejna umowa o pracę. Pracownik bez uzgodnienia z pracodawcą warunków kolejnej umowy 1 października br. stawił się do pracy. Zawarła się więc między stronami umowa na skutek faktycznego dopuszczenia pracownika do pracy. Dnia 29 października br. umowa ta została potwierdzona na piśmie jako umowa na czas określony do 31 grudnia br. Pracownik odmawia jej podpisania, gdyż twierdzi, że skoro nie uzgodniono z nim terminu końcowego tej umowy w momencie przystąpienia przez niego do pracy, to umowa ta zawarła się na czas nieokreślony. Rozwiązanie jest istotne ze względu na fakt, że pracodawca chce wypowiedzieć pracownikowi tę umowę i powstaje wątpliwość, czy będzie przysługiwała mu w tej sytuacji odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Pierwsze możliwe rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ustalono nie wcześniej niż na 30 czerwca 2008 r. Podpisano jednak ugodę przed notariuszem, że następuje rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a tytułem rekompensaty pracownik otrzyma 10.000 euro płatne w danym dniu, w którym następuje rozwiązanie umowy wg przelicznika kursu NBP na złotówki. Czy od tej rekompensaty, tzw. odszkodowania, należy zapłacić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy chcielibyśmy na mocy zawartego z pracownikiem porozumienia zmienić wymiar czasu pracy na pełen etat. Czy w związku z zaistniałą sytuacją należy ww. pracownikowi wystawić świadectwo pracy z okresu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy? Jeśli tak, to co napisać jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę (fizycznie nie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę)? Jeśli nie, to czy w przyszłości, wystawiając świadectwo pracy ww. pracownikowi, należy rozgraniczyć okres zatrudnienia w wymiarze niepełnym i w wymiarze pełnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniliśmy emerytkę na umowę zlecenia, która pracuje w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z umowy o pracę wynosi 500 zł, a u nas 200 zł. Czy ta osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z umowy zlecenia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy kobieta w ciąży może być na świadczeniu rehabilitacyjnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak prawidłowo sporządzić informację do umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, urlopie wypoczynkowym, wynagrodzeniu, porze nocnej itd. dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu? Pracownik ten pracuje po 2 godziny dziennie lub co drugi dzień po 4 godziny (w zależności od potrzeb). Nie pracuje w nocy. Wynagrodzenie pobiera ostatniego dnia każdego miesiąca. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą. Mój mąż pomaga mi przy prowadzeniu działalności gospodarczej, ale tylko dorywczo. Jaki mam obowiązek w stosunku do ZUS? Czy mogę go zatrudnić np. na 1/2 etatu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniam pracownika jako kierowcę w transporcie krajowym i międzynarodowym. Czy ja, jako współwłaściciel w spółce cywilnej, i kierowca powinniśmy mieć szkolenia z zakresu bhp? Jeżeli tak, to jakie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip