W sytuacji, kiedy pracodawca nie przestrzega przepisów bhp i tym samym naraża pracownika na niebezpieczeństwo pracownik może rozwiązać z nim umowę o pracę z jego winy bez wypowiedzenia. W takim przypadku przysługuje mu odszkodowanie, które pracodawca powinien mu wypłacić za okres wypowiedzenia. Warunkiem otrzymania odszkodowania jest zachowanie miesięcznego terminu na złożenie wypowiedzenia od chwili powzięcia informacji o naruszeniach obowiązków. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony pracodawca nie wypłaca żadnej rekompensaty pieniężnej. Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie i dowiedz się więcej na ten temat, aby mieć pewność, że postępujesz prawidłowo w takiej sytuacji.
Zdarza się, że sądownie pracownik zostaje uznany za zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Konsekwencją tego jest zapłata przez szefa zaległych składek do ZUS. Czy pracownik także powinien być obciążony należnościami składkowymi?
Firma, która zatrudnia pracownika na stanowisku biurowym chce z nim zawrzeć umowę o świadczenie usług na sprzątanie nieruchomości. Pracodawca powziął wątpliwość czy wartość umowy na sprzątanie nieruchomości nie zwiększy podstawy wymiaru składek społecznych za pracownika. Co na to ZUS? Sprawdźmy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip