Jeżeli w umowie przeważają cechy pracownicze, takie jak podporządkowanie pracodawcy, czy brak realnej możliwości wykonywania umowy przez inną osobę niż zatrudnionego, to oznacza, że zawarto umowę o pracę. Tak się dzieje nawet wtedy, jeżeli wolą stron było zawarcie umowy cywilnoprawnej. Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Sezon letni to czas poszukiwania pracowników sezonowych. Sprawdź, na jakiej podstawie zatrudnić w tym czasie pracownika, jakie wypłacić mu wynagrodzenie i jak rozliczyć podatek. Pamiętaj, że przy wyborze odpowiedniego rodzaju umowy, w zależności od rodzaju pracy sezonowej, nie popłaca kierowanie się wyłącznie względami oszczędnościowymi.
Brat otrzyma odprawę pośmiertną, gdy ma prawo do renty rodzinnej po śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.
Czy Twój pracodawca zawarł z członkiem zarządu nieważną umowę o pracę? Poznaj najnowsze stanowisko Sadu Najwyższego i dowiedz się, czy umowa taka może zostać uznana za skutecznie zawartą. Jeżeli tak, dowiedz się w jakiej sytuacji.
Przedsiębiorcy, którzy w okresie letnim zatrudniają dodatkowe osoby, muszą pamiętać o podpisaniu umowy, na podstawie której pracownik wykonuje powierzone mu obowiązki, ustaleniu tytułu do ubezpieczenia takiej osoby oraz rozliczeniu z urzędem skarbowym.
Co prawda nowy wzór umowy o pracę obowiązuje od 22 lutego br. jednak w praktyce firmy mają często wątpliwości przy jego wypełnianiu. Przeczytaj tekst i upewnij się, czy zawsze w umowie o pracę należy wpisać dopuszczalną liczbę godzin ponad określony w umowie wymiar. Sprawdź, czy trzeba podać przyczynę uzasadniającą zawarcie umowy, jeżeli umowa została zawarta na czas próbny oraz nieokreślony, a pracownik jest zatrudniony na cały etat.
W Twojej firmie z członkami zarządu umowy o pracę zawiera rada nadzorcza lub pełnomocnik? Sprawdź, jak zmienić albo rozwiązać tę umowę nie naruszając przepisów. Co w sytuacji, kiedy umowy zostały zawarte w sposób nieprawidłowy? Przeczytaj komentarz eksperta oraz dowiedz się jaki pogląd w tej sprawie prezentują sądy w wydanych orzeczeniach.
Trwają prace nad zmianą Kodeksu pracy wprowadzającą obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2016 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip