Pracownik odchodzi na emeryturę – jak rozwiązać umowę o pracę

Karolina Cichocka

Autor: Karolina Cichocka

Dodano: 21 sierpnia 2018
Pytanie:  Pracownik w sierpniu nabywa prawo do emerytury i odchodzi z naszej jednostki. Czy musi złożyć podanie o rozwiązanie umowy 3 miesiące wcześniej (taki ma okres wypowiedzenia)? W jakim trybie mamy rozwiązać umowę. I jak jest z urlopem wypoczynkowym? Przysługuje w pełnym wymiarze (26 dni), czy proporcjonalnie do przepracowanego czasu?
Odpowiedź: 

Pracownik odchodzący na emeryturę może rozwiązać umowę o pracę poprzez wypowiedzenie umowy o pracę lub w drodze porozumienia stron.

Sposoby rozwiązania umowy o pracę wskazuje art. 30 § 1 Kodeksu pracy, który przewiduje, że umowa o pracę rozwiązuje się m.in.:

1) na mocy porozumienia stron;

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

Najszybszym sposobem rozwiązania umowy o pracę będzie rozwiązanie jej za porozumieniem stron, jednak gdy pracodawca nie zgadza się na ten tryb, pracownikowi pozostaje jedynie złożenie wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

(art. 36 Kodeksu pracy).

Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę (36 § 6 Kodeksu pracy).

Warto w tym miejscu przytoczyć tezę uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 21 stycznia 2009 r., w sprawie o sygn. II PZP 13/08: „Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 KP).”

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego u danego pracodawcy w danym roku okresu. Znajduje tutaj zastosowanie art. 1551 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Może się zdarzyć, że przed rozwiązaniem umowy o pracę pracownik wykorzystał urlop w wyższym wymiarze. Należy pamiętać, że taka sytuacja nie uprawnia pracodawcy do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń wobec pracownika w zakresie wykorzystanego w pełnym wymiarze urlopu wypoczynkowego.

Karolina Cichocka

Autor: Karolina Cichocka

radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Dudkiewicz Ciastko Cichocka s.c. z siedzibą w Poznaniu, www.kancelaria-dcc.pl
Słowa kluczowe:
emeryturaumowa o pracę
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz