praca zdalna

Zarządzanie zespołem

Jak zarządzać zespołem, który wykonuje pracę zdalną – prawo, podatki, komunikacja z pracownikiem

Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła kontrole pracy zdalnej. Widać sporo nieprawidłowości. Sprawdź, czego dotyczą. Pracodawca ma np. obowiązek zapewnić pracownikowi pracującemu zdalnie materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług komunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Jak wobec tego ustalić wysokość zwrotu kosztów prądu? Można bazować na zużyciu energii w czasie dniówki roboczej przez urządzenia wykorzystywane przez pracownika do wykonywania pracy. A jak obliczyć zwrot kosztów używania Internetu? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Korzyści 

Z wideoszkolenia, które dla Czytelników Portalu FK prowadzi Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie konsultingowej, wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Warszawie, dowiesz się:

  • Jak kalkulować ekwiwalent za użytkowanie komputera przez informatyka (na przykładzie)
  • Czy pracownik zdalny musi przedstawić faktury od zewnętrznych dostawców Internetu oraz prądu, a także kalkulację faktycznego zużycia energii elektrycznej
  • Jakie jest stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na temat rozliczania narzędzi i materiałów potrzebnych do wykonywania pracy zdalnej i przychodu z tego tytułu
  • Jak rozliczać koszty pracy zdalnej z ZUS i fiskusem
  • Czy świadczenia na rzecz pracownika zdalnego należy wykazywać z PIT-11
  • Jak krok po kroku wypełnić PIT-11 za pracownika, który wykonuje pracę zdalną
  • Jak powinna wyglądać właściwa komunikacja podczas wykonywania pracy zdalnej

Sprawdź aktualne wzory dokumentów dotyczące pracy zdalnej:

Wiążący wniosek o pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Wniosek o okazjonalną pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Wniosek o pracę zdalną nieobligatoryjną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Regulamin pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy: Zapis w umowie o pracę – praca zdalna

Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Procedura ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej

Dowiedz się więcej o pracy zdalnej:

Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. i regulamin pracy zdalnej – odpowiedzi na pytania pracodawców

Praca zdalna w praktyce: jak technicznie podpisać umowę o pracę

Podwyższone koszty uzyskania przychodów a praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r.

praca zdalna a wypoczynek

Czy przepisy pozwalają na pracę zdalną połączoną z wakacyjnym wypoczynkiem

Praca zdalna w wielu przypadkach jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firm, a także dla zatrudnionych w nich osób. Jej zalety pracownicy doceniają zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy bezpośrednio po wykonaniu obowiązków służbowych mogą udać się np. na plażę, do lasu, czy na górską wycieczkę. Pojawia się jednak pytanie, czy świadczenie takiej pracy z hotelowego pokoju albo z domku letniskowego jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Pandemia COVID-19 spowodowała rozpowszechnienie pracy zdalnej, która okazała się nie tylko bezpieczną, ale również wygodną formą świadczenia pracy dla wielu pracowników, a także pracodawców. Daje ona bowiem możliwość uzyskania korzyści finansowych dzięki np. oszczędnościom na wynajmie powierzchni biurowych, jak też stała się jednym z najbardziej istotnych benefitów pracowniczych, umożliwiających pozyskanie najbardziej wartościowych pracowników na rynku, względnie zatrzymanie takich osób w firmie. 

Jak pokazuje praktyka, duża liczba pracowników jest zainteresowana  korzystaniem z możliwości, jakie daje praca zdalna, łącząc wykonywanie obowiązków służbowych z wypoczynkiem w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Pojawiło się nawet nowe określenie „workation”, będące kombinacją angielskich słów „work”(praca) oraz „vacation” (wczasy) – nazywające to zjawisko. Przy czym staje się ono coraz bardziej popularne także w Polsce. 

Niekiedy takie rozwiązanie jest podyktowane obiektywnymi okolicznościami, np. gdy pracownik z różnych przyczyn nie może otrzymać urlopu w tym samym terminie co jego małżonek. W ten sposób może świadczyć pracę „na wyjeździe” bez rozłąki z najbliższą rodziną.

Pojawia się w związku z tym pytanie, czy rozwiązanie to ma oparcie w obowiązujących przepisach prawa, a jeśli tak, to jakich formalności należy dopełnić, aby uniknąć zarzutów niezgodności działań pracodawcy oraz pracowników w tym zakresie ze wspomnianymi przepisami.

Ryczałt za pracę zdalną a PIT – poznaj wyjaśnienie fiskusa

Ryczałt za pracę zdalną a PIT – poznaj wyjaśnienie fiskusa

Pojawiają się już pierwsze interpretacje skarbówki w sprawie pracy zdalnej. Czy przyznany pracownikowi ryczałt za pracę zdalną generuje dla pracownika przychód podlegający PIT? Sprawdźmy.

Bank zamierza wprowadzić pracę zdalną dla niektórych pracowników, którzy nie wykonują pracy związanej z bezpośrednią obsługą klienta. Zasady wykonywania pracy zdalnej zostaną uregulowane w porozumieniu pomiędzy spółką a organizacjami związkowymi. Na podstawie nowelizacji Kodeksu pracy z 7 kwietnia 2023 r. spółka będzie miała obowiązek zwrotu pracownikowi kosztów pracy zdalnej.

Za pracę zdalna ryczałt

Bank zapewni pracownikowi serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Spółka pokryje też koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Z tytułu kosztów pracy zdalnej pracownikowi będzie przysługiwać ryczałt. Wysokość ryczałtu będzie uśredniona, jednakowa dla każdego pracownika.

Praca zdalna i regulamin pracy zdalnej – odpowiedzi na pytania pracodawców

Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. i regulamin pracy zdalnej – odpowiedzi na pytania pracodawców

Pracodawca może wydać regulamin pracy zdalnej, ale nie jest to jego obowiązek. Nie ma przy tym znaczenia liczba pracowników, w tym zatrudnionych zdalnie. Jeśli jednak pracodawca nie ureguluje kwestii pracy zdalnej w regulaminie pracy zdalnej, musi wszystkie warunki jej wykonywania – finansowanie, refundację kosztów, zasady kontroli ustalić każdorazowo indywidualnie w porozumieniu z poszczególnymi pracownikami zdalnymi. Sprawdź, o co pytają pracodawcy w związku z pracą zdalną w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Korzyści 

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Pracownica ma dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Na co dzień dzieckiem zajmuje się ojciec, który pobiera zasiłek. Czy w takiej sytuacji pracownica może wystąpić z wnioskiem o pracę zdalną? Czy jeżeli ojciec dziecka się rozchoruje, to pracownica będzie mogła pracować zdalnie
  • Pracodawca ma regulamin pracy, nie działają u niego związki zawodowe. Czy musi tworzyć regulamin pracy zdalnej czy wystarczą odpowiednie zapisy w regulaminie pracy?
  • W firmie w 2019 roku został wprowadzony regulamin telepracy. Obecnie wprowadzany jest regulamin pracy zdalnej. Czy jeśli 15 kwietniu 2023 r. pracownik zawnioskuje o telepracę, będzie ją mógł wykonywać za zgodą pracodawcy do 7 października 2023 r.

Pobierz wzór dokumentu:

Regulamin pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Na temat pracy zdalnej przeczytasz także tutaj:

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – jak wdrożyć nowe przepisy

Okazjonalna praca zdalna – przygotuj się na nowość w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy - koszty świadczenia pracy zdalnej bez PIT

Już 21 marca 2023 r. wchodzą w życie zmiany w aktach osobowych

Wsparcie dla firm z sektora MŚP na rozwój pracy zdalnej

Praca zdalna okazjonalna a regulamin pracy zdalnej 2023 (wzór)

Czy każdy pracodawca musi przygotować regulamin pracy zdalnej

Polecamy wideoszkolenia na temat pracy zdalnej:

Ryczałt czy ekwiwalent: czyli jak rozliczać koszty pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r. – cz. 1

Grant na utworzenie pracy zdalnej