Nowelizacja Kodeksu pracy - koszty świadczenia pracy zdalnej bez PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 lipca 2022
Nowelizacja Kodeksu pracy - koszty świadczenia pracy zdalnej bez PIT

Jednym z najważniejszych rozwiązań nowelizacji Kodeksu pracy, która wkrótce ma wejść w życie,  jest wprowadzenie pracy zdalnej do przepisów wspomnianej ustawy. Nowelizacja przewiduje również rozwiązania podatkowe, które spowodują, że niektóre otrzymane przez pracownika świadczenia związane z wykonywaniem takiej pracy nie będą rodzić u niego przychodu do celów PIT. 

Dotychczas praca zdalna funkcjonowała w krajowych przepisach jako rozwiązanie tymczasowe, wprowadzone w związku epidemią koronawirusa. Formalną podstawą do jej świadczenia były zapisy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Dopuszczono ją na czas epidemii COVID-19 oraz w okresie 3 miesięcy po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

Praca zdalna znajdzie się w Kodeksie pracy

Jednakże procedowana w Sejmie nowelizacja Kodeksu pracy zakłada wprowadzenie do tej  ustawy na stałe pracy zdalnej. Z projektu wynika, że wykonywanie takiej pracy będzie się odbywać na podstawie porozumienia zawartego między pracodawcą a pracownikiem. Przy czym pierwszy ze wskazanych podmiotów nie tylko będzie miał obowiązek zapewnienia pracownikowi szkoleń i pomocy technicznej niezbędnych do wykonywania takiej pracy, ale również będzie musiał zapewnić tej osobie odpowiednie materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej (np. laptop, drukarkę, telefon komórkowy itp.). To samo dotyczy instalacji, serwisu oraz konserwacji tych narzędzi (urządzeń technicznych).

Powinnością pracodawcy będzie również pokrywanie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej (związanych np. z dostępem do Internetu, czy kosztów służbowych rozmów telefonicznych). Zasady porywania tych kosztów, a także ewentualnego zwrotu innych wydatków przez pracodawcę – powinny być określone w porozumieniu zawartym z pracownikiem lub w stosownym regulaminie.

Jeżeli zaś pracownik będzie wykorzystywał do tego celu własne materiały i narzędzia, to będzie mu się z tego tytułu należał ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.

Zmiany o charakterze podatkowym 

Nowelizacja – która według założeń jej autorów ma wejść w życie w sierpniu 2022 roku – przewiduje również zmiany o charakterze podatkowym. Taki charakter ma wprowadzenie do Kodeksu pracy artykułu 6725, zgodnie z którym  zapewnienie przez pracodawcę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika, a także wypłata tej osobie ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu – nie będzie stanowić dla niej przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.

Według projektodawców wspomnianych rozwiązań, za takim potraktowaniem omawianych świadczeń – w zakresie, w jakim na podstawie porozumienia zawartego z pracownikiem pracodawca zwraca np. koszty energii elektrycznej czy dostępu do Internet – przemawia fakt, że są to koszty bezpośrednio związane z „eksploatacją” sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy zdalnej.

  • projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz