działalność gospodarcza

Wydatki ponoszone przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jako KUP

Problem:Podatnik założył jednoosobową działalność gospodarczą, bez zatrudniania pracowników, nie jest podatnikiem VAT − usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne. Działalność wykonuje w wynajmowanych gabinetach osobiście i zdalnie oraz zdalnie z adresu zamieszkania.

Czy można potraktować jako KUP takie wydatki, jak:

1)  wydatki w wynajętym gabinecie − zakup firan, zasłon, poduszek, dywanu, kwiatka doniczkowego i dekoracji, ramek na zdjęcia, foteli, szafek, stolików, lamp (zapewnienie odpowiedniego oświetlenia); wydatki nie przekraczają łącznie kwoty 10.000 zł;

2) wydatki w pokoju w miejscu zamieszkania (siedzibą firmy jest miejsce zamieszkania − na sesje zdalne, a także na prowadzenie innych niż operacyjne spraw firmy) − remont pokoju, tj. drobne wydatki na zakup gładzi, rolet, firanek, listew przypodłogowych; wydatki nie przekraczają łącznie kwoty 10.000 zł;

3) wydatki bieżące − woda, kawa, herbata, świeże kwiaty, owoce, świece, abonament w serwisach typu Znanylekarz.pl; wszystkie te wydatki mają służyć zapewnieniu i podniesieniu klientom komfortu w czasie oczekiwania przed sesją i na sesji, a także zbudowaniu atmosfery zaufania, relaksacji, wygodnego miejsca do rozmowy, zbudowaniu pozytywnych odczuć, sprawienia, że pomieszczenie jest bardziej domowe i przyjazne i mają wpłynąć na zwiększenie spodziewanych przychodów; czy te wydatki są racjonalne i akceptowalne w orzecznictwie;

4) wydatki na dokształcenie i zdobycie wiedzy, zwiększenie prestiżu − superwizję (w celu uzyskania certyfikacji zawodowej), opłata za studia psychologiczne, opłata za kurs języka angielskiego, szkolenia specjalistyczne, materiały edukacyjne związane z obszarem prowadzonej działalności (prenumeraty, literatura, audiobooki, książki branżowe); mają one wpłynąć na poprawienie pozycji na rynku; podatnik jest w stanie oferować usługi zdalnie również poza terytorium PL, a także dla obcokrajowców;

5) wydatki na zwierzę (np. rybki, kot, pies) wykorzystywane w działalności w celu terapeutycznym − zakup zwierzęcia, szkolenie, opieka weterynarza, zabiegi, szczepienia, wyżywienie; po zakończeniu pracy w gabinecie zwierzę (np. pies, kot) wraca do miejsca zamieszkania.

Sprzedaż działki a VAT

Sprzedaż działki a VAT. Sprawdź, kiedy taka czynność będzie uznana za przejaw działalności gospodarczej

Czy podział działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i w rezultacie sukcesywna sprzedaż może świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT? W tej sprawie wypowiedział się NSA. Sprawdź skutki wyroku i poznaj komentarz eksperta.

Sprawa dotyczyła podatnika, który złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik otrzymał od rodziców (w drodze darowizny) nieruchomość stanowiącą działkę rolną. Nieruchomość została oddana w dzierżawę. Podatnik wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy, a następnie dokonał podziału nieruchomości na kilkadziesiąt mniejszych działek wraz z dwiema drogami wewnętrznymi, mającymi na celu zapewnienie wydzielonym działkom dostępu do drogi publicznej.

Część działek została przekazana nieodpłatnie na rzecz gminy celem poszerzenia przylegającej drogi gminnej. Do wydzielonych działek podatnik nie doprowadził urządzeń infrastruktury technicznej. Podatnik sprzedał kilka działek, zaś w przyszłości chciałby kolejne działki przy pomocy biura nieruchomości, gdyż nieruchomości w tej lokalizacji nie cieszą się zdaniem podatnika dużym zainteresowaniem. Podatnik prowadzi przy tym działalność gospodarczą polegającą na robotach związanych z budową rurociągów przemysłowych i sieci rozdzielczych. Podatnik jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego, na który został zaciągnięty kredyt hipoteczny i jest wyłącznym kredytobiorcą.

W domu tym realizuje własne cele mieszkaniowe i zamieszkuje w nim na stałe. Kwotę ze sprzedaży działek podatnik zamierza przeznaczyć na spłatę kredytu na dom, w którym aktualnie mieszka oraz przeprowadzenie wymaganych prac remontowo-wykończeniowych. Pozostałą kwotę ze sprzedaży działek podatnik planuje przeznaczyć, z uwzględnieniem tzw. ulgi mieszkaniowej, na zakup mieszkania lub działki budowlanej wraz z budową domu mieszkalnego na potrzeby własne, w którym będzie mieszkał. Celem zakupu drugiej nieruchomości (lokalu mieszkalnego lub działki) ma być możliwość zamieszkania przez wybrane dni tygodnia, a nieruchomość ta znajduje się w innym regionie. Poza wspomnianymi działkami podatnik nie posiadał wcześniej innych nieruchomości, które zostały sprzedane.

Na tle tak opisanego stan faktycznego, podatnik zadał Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) następujące pytania:

  1. Czy może wykorzystać kwotę ze sprzedaży działek w ramach ulgi mieszkaniowej na spłatę kredytu hipotecznego na dom jednorodzinny, w którym aktualnie mieszka oraz remont i rozbudowę tego domu?
  2. Czy pozostałą kwotę jaka pozostanie po sprzedaży działek, będzie mógł przeznaczyć na zakup mieszkania na potrzeby własne lub działki budowlanej wraz z budową domu na potrzeby własne?