działalność gospodarcza

Jak zawiesić działalność krok po kroku – wskazówki dla przedsiębiorcy

Jak zawiesić działalność krok po kroku – wskazówki dla przedsiębiorcy

W związku z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy borykający się z problemami finansowymi lub z małą liczbą zleceń, w oczekiwaniu na korzystniejszą koniunkturę, mogą zawiesić działalność gospodarczą Zawieszenie należy wcześniej zgłosić do urzędu miasta/gminy.  Sprawdź, jak wygląda zawieszenie działalności gospodarczej krok po kroku.

Jeśli chodzi o działalność zarejestrowaną w CEIDG, to nie ma przeszkód, aby zawiesić ją wiele razy na dowolny, określony lub nieokreślony czas. Ważne jedynie, aby okres zawieszenia nie był krótszy niż 30 dni (wyjątkiem jest luty, kiedy zawieszenie może trwać 28 lub 29 dni).

W sytuacji kiedy działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie będzie skuteczne wtedy, gdy działalność gospodarczą zawieszą wszyscy wspólnicy.

Jeśli chodzi o działalność w formie spółki zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), to okres zawieszenia może wynosić maksymalnie 24 miesiące, ponadto zawiesić działalność można maksymalnie cztery razy. W przypadku opieki nad dzieckiem okres ten wydłużyć można do 36 miesięcy, do ukończenia przez dziecko 6 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami poniżej 18. roku życia działalność może zostać zawieszona nawet na 6 lat.

Każdy wspólnik musi złożyć osobny wniosek o zawieszenie działalności. Jeśli działalność nie zostanie wznowiona przez wspólników przed 24 miesiącami, to zostanie automatycznie wznowiona w dniu kolejnym po upływie 24 miesięcy, a informacja o wznowieniu zostanie zamieszczona w rejestrze przedsiębiorców.

Składka zdrowotna przy działalności gospodarczej emeryta z umiarkowaną niepełnosprawnością

Pytanie: Czy emeryt z umiarkowaną niepełnosprawnością prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowany na zasadach ogólnych, spełnia kryteria (według art. 82 ust.10 ustawy zdrowotnej) do obniżenia składki zdrowotnej do wysokości płaconej zaliczki na podatek dochodowy? Czy w rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej – przy braku dochodu skutkującego opodatkowaniem – może obniżyć składki zdrowotne do zera?
Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej a podatki – sprawdź, jakie masz obowiązki

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników, mogą ją zawiesić. W niektórych przypadkach skorzystanie z możliwości zawieszenia działalności może okazać się bardzo pomocne. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów ZUS czy podatków. Zawieszenie działalności wywołuje również skutki w sferze podatkowej. Sprawdź, jakie.

Możliwość zawieszania działalności gospodarczej przewidziana jest w art. 22 ust. 1 Prawo przedsiębiorców. Dotyczy ona przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz jej wznowienie następuje na wniosek przedsiębiorcy złożony za pośrednictwem CEIDG.

Okres zawieszenia zależy od podatnika, nie może być jednak krótszy niż 30 dni.

Jeśli we wniosku o zawieszenie przedsiębiorca wskazał datę wznowienia działalności, działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Jeśli  data wznowienia nie zostanie podana, to działalność będzie zawieszona bezterminowo, dopóki nie zostanie wznowiona lub wykreślona.

Czynności podczas, które mogą być wykonywane podczas zawieszenia

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednak w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca:

  • może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
  • może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  • może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
  • może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.

Odliczenie VAT z faktury za zakup apartamentu hotelowego w 2020 roku

Pytanie: W roku 2020 roku zakupiłam jako osoba fizyczna apartament hotelowy i miejsce postojowe. Na fakturze za zakup był adres zamieszkania i NIP. Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - usługi logistyczne. Czy jeżeli kupiłam ten apartament na siebie jako osoba prywatna, a nie na działalność i apartament był przeznaczony z myślą o wynajmie, to mogę od wystawionych faktur za zakup odliczyć VAT? Chodzi mi o to, czy mogę odzyskać VAT zapłacony z tych faktur? Jak tego dokonać?

Obowiązującą na gruncie VAT definicję działalności gospodarczej określa art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Z definicji tej wynika, że działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT).

Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest również wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego, czyli tzw. prywatny wynajem (zob. przykładowo interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2020 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.180.2020.1.RR oraz z 2 lutego 2023 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.656.2022.2.MM).

Powoduje to, że wynajem przedmiotowego apartamentu podlega opodatkowaniu  VAT i jest tym podatkiem opodatkowany według stawki 8% lub 23%.