Nowy wykaz należności, które trzeba regulować na mikrorachunek podatkowy już obowiązuje

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 11 stycznia 2024
  Nowy wykaz należności, które trzeba regulować na mikrorachunek podatkowy już obowiązuje

Obowiązuje już zaktualizowany wykaz należności publicznoprawnych, które zgodnie z przepisami należy opłacać przy użyciu tzw. mikrorachunku podatkowego. Został on określony przez Ministra Finansów, który wydał nowe rozporządzenie w tej sprawie.

1 stycznia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2023 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego. Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie MF z 26 października 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2272), które zostało uchylone.

Nowe przepisy zostały wydane na podstawie art. 61b § 4 Ordynacji podatkowej. Ustawa ta statuuje ona zasadę, że wpłata podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych dokonywana na rachunek urzędu skarbowego – jest realizowana przy użyciu rachunku bankowego urzędu skarbowego albo identyfikującego podatnika, płatnika lub urząd skarbowy indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunek podatkowy). Tak wynika z art. 61b § 1 tej ustawy. 

Jak autorzy zmian tłumaczą ich wprowadzenie  

Potrzebę zmian ich autorzy tłumaczyli m.in. koniecznością rozbudowaniu katalogu ww. należności o nowe płatności (tj. takie, które nie były ujęte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 października 2022 r.), dla których miały zostać spełnione uwarunkowania techniczno-organizacyjne do dokonywania wpłat za pomocą mikrorachunku podatkowego. Dotyczy to np. płatności wynikających z: deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (przychodu) i należnego podatku od przychodów fundacji rodzinnej (CIT-8FR), obowiązku zapłaty ryczałtu od przychodów zagranicznych osób fizycznych przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Polski (PIT-PZ) czy obowiązku zapłaty podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT (VAT-14). W ramach wspomnianych zmian do przedmiotowego katalogu została także dodana nowa grupa płatności dotyczących gier hazardowych (w tym POG-P, POG-4 i POG-5). Dodano również symbole formularzy/tytuły płatności dla dwóch płatności w ramach podatku od towarów i usług: „JPK_V7M” i „JPK_V7K”.

Wykaz płatności dokonywanych przy użyciu mikrorachunku 

Zaktualizowany wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu wskazanego wcześniej mikrorachunku, został zawarty w załączniku do nowego rozporządzenia. Zgodnie z treścią tego załącznika, za pośrednictwem ww. mikrorachunku aktualnie rozlicza się:

  • podatek dochodowy od osób prawnych – wynikający z: CIT, CIT-AR, CIT-6R, CIT-8, CIT-8A, CIT-8AB, CIT-8B, CIT-8E, CIT-8FR, CIT-9R, CIT-10Z, CIT-11R, CIT-14, CIT-CFC, CIT-ISN, CIT-NZ i TWPOD;
  • podatek dochodowy od osób fizycznych  – wynikający z: PIT, PIT-4R, PIT-7, PIT-8AR, PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC, PIT-ISN, PIT-NZ, PIT-NZS, PIT-PZ, PIT-PSD, PPD, PPE, PPL, PPW i TWPOD;
  • podatek od towarów i usług – wynikający z: JPK_V7K, JPK_7M, VAT-7, VAT-7D, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12, VAT-14, VAT-In, VAT-Z i TWPOD;
  • podatek od sprzedaży detalicznej – wynikający z PSD-1 oraz TWPOD;
  • podatek od wydobycia niektórych kopalin – wynikający z: KOP-MS, KOP-RG, P-KOP/MS, P-KOP/RG oraz TWPOD;
  • podatek od gier hazardowych – wynikający z: POG-4, POG-5, POG-P oraz TWPOD;
  • dopłaty w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo – wynikające z GHD-1 oraz TWPOD;
  • daninę solidarnościową  – wynikającą z DFS-1 oraz TWPOD;
  • opłatę od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml – wynikającą z ALK-1 oraz TWPOD;
  • opłatę od środków spożywczych –  wynikającą z CUK-1 oraz TWPOD;
  • opłatę wnoszoną przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych – wynikającą z DRA-2 oraz TWPOD;
  • opłatę za udzielenie informacji komornikom sądowym – wynikającą z WRO oraz TWPOD;
  • opłatę za wydanie wypisu z rejestru zastawów skarbowych lub zaświadczenia, o którym mowa w art. 46c § 2 Ordynacji podatkowej  – wynikającą z WRO.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz