Kto skorzysta na zmianie przepisów w zakresie przesyłania JPK i danych z ksiąg podatkowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 stycznia 2024
Kto skorzysta na zmianie przepisów w zakresie przesyłania JPK i danych z ksiąg podatkowych

Zmiany w przepisach wykonawczych istotnych z punktu widzenia niektórych podatników zobligowanych do przesyłania danych w postaci JPK, a także raportów z ksiąg podatkowych, przewiduje projekt rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Jak przekonują ich autorzy, mają być one korzystne dla firm.

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji, która przewiduje modyfikację przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1133).

Jak wyjaśnili jej autorzy, jest ona spowodowana dezaktualizacją informacji o numerach pól formularzy zawierających wysokość przychodu. Wysokość przychodu stanowi jedną z danych autoryzacyjnych podpisu elektronicznego przewidzianego dla podatnika będącego osobą fizyczną. Ponadto zaistniała potrzeba ujednolicenia przepisów z innymi rozporządzeniami.

Co jest istotą nowelizacji

W świetle zaproponowanych rozwiązań, zmiany mają charakter techniczny. Między innymi została zmodyfikowana treść § 2 ust. 2a pkt 5 nowelizowanego rozporządzenia. Polega ona na rezygnacji ze wskazywania konkretnych pozycji formularzy podatkowych, w których wskazana została wysokość przychodu stanowiąca element podpisu, które nie są uregulowane aktem normatywnym. Zatem zmiana dotyczyć będzie wszystkich formularzy wymienionych w powołanym przepisie (w tym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40A).

Pozostałe zmiany dotyczą:

  • określenia tzw. „innego podpisu elektronicznego zapewniającego autentyczność”,
  • ujednolicenia przywoływanych tytułów formularzy (usunięcie zwrotów: „za rok podatkowy”, „za rok”, „w roku podatkowym”),
  • uporządkowania kolejności i treści przepisów regulujących kwestię urzędowego poświadczenia odbioru (UPO).

Według MF zmiany będą korzystne dla firm

W ocenie projektodawców, nowelizacja ułatwi i uprości składanie dokumentów, dla których rozporządzenie wprowadza zmiany. Dotyczy to w szczególności podatników składających deklarację i ewidencję w zakresie VAT – poprzez ułatwienie realizacji obowiązku przesyłania danych w tym zakresie  w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To samo odnosi się do podatników będących osobami fizycznymi, składających raporty z ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych na wezwanie organu podatkowego, zgodnie z art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej (ułatwienie realizacji obowiązku przesyłania ksiąg podatkowych).  Przypomnijmy, że na podstawie tego przepisu w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych – wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

Rozporządzenie zmieniające, o którym mowa,  ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W świetle uzasadnienia jego projektu, skrócenie okresu vacatio legis wynika z typowo technicznego charakteru zmian wprowadzanych do zmienianego rozporządzenia. Ponadto autorzy zmian krok ten tłumaczą pozytywnym wpływem nowelizacji na działalność mikroprzedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców.

Źródło:

  • projekt (z 4 stycznia 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz