Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące stażu pracy, które znacząco wpłyną na sytuację pracowników, zleceniobiorców oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Celem zmian jest ujednolicenie zasad ustalania stażu pracy i rozszerzenie katalogu okresów wliczanych do zatrudnienia. Co dokładnie się zmienia? Poznaj najważniejsze kwestie związane z nowelizacją Kodeksu pracy 2026.
Aktualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, jak również wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z tymi osobami albo pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy pozostawania członkiem spółdzielni kółek rolniczych nie są wliczane do okresu zatrudnienia w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.
W efekcie utrudnia to dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych oraz stanowisk, na których jest wymagane posiadanie określonego stażu pracy. Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy ma tę sytuacje zmienić, przepisy powinny zostać przyjęte przez Radę Ministrów w najbliższych tygodniach. Na czym polegają zmiany i od kiedy zaczną obowiązywać piszemy w dalszej części artykułu.
Dlaczego będą zmiany w przepisach o stażu pracy
W obecnym stanie prawnym, jak wskazuje MRPiPS, nie ma ogólnej zasady ustalania stażu pracy dla celów nabywania prawa do wszystkich świadczeń i uprawnień pracowniczych wynikających ze stosunku pracy. Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują w tym zakresie:
· zakładowy staż pracy – to jest wliczanie do okresu zatrudnienia pracownika, od którego zależy dane uprawnienie wynikające ze stosunku pracy, tylko okresu pracy u danego pracodawcy (dotyczy to na przykład ustalania długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony oraz wysokości odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę i odprawy pośmiertnej),
· ogólny staż pracy – to jest wliczanie do okresu zatrudnienia pracownika, od którego zależy dane uprawnienie wynikające ze stosunku pracy, okresów pracy u wszystkich pracodawców (dotyczy to ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika oraz nabycia prawa do urlopu wychowawczego).
Nowe zasady liczenia stażu pracy – co będzie się wliczać
· Zmiana w art. 302 Kodeksu Pracy Pierwsza zmiana przewiduje nadanie nowego brzmienia art. 302, zgodnie z którym „Do okresu zatrudnienia wlicza się okres służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Marszałkowskiej i Służbie Celno-Skarbowej w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.”.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jakie zmiany w przepisach Kodeksu pracy wpłyną na staż pracy od 2026 roku
Polecamy też:
Staż pracy pracownika może być potwierdzony nie tylko za pomocą świadectwa pracy
Umowa zlecenia i działalność gospodarcza w stażu pracy – zmiany w Kodeksie pracy
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj także:
Czy zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS uwzględnia się w dodatku stażowym
ZUS ZLA po wypłacie wynagrodzenia za dany miesiąc – korekta listy płac i dokumentacji ZUS
Powrót z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego – co z ochroną stosunku pracy
Jak naliczyć urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym
Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów o zasadach obliczania okresu zatrudnienia, czyli stażu pracy. Będą w nim uwzględniane już nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale również m.in. okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia. Sprawdź, kiedy zmiany w ustalaniu stażu pracy wejdą w życie i przygotuj się na zmiany w Kodeksie pracy.
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj więcej praktycznych informacji na temat stażu pracy:
Staż pracy a praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym – dokumentacja
Czy wypłacić wyrównanie dodatku za staż pracy
Staż pracy pracownika może być potwierdzony nie tylko za pomocą świadectwa pracy
Przepisami art. 43 ust. 1 pkt 18-19a ustawy o VAT określone są zwolnienia przedmiotowe z VAT obejmujące usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zwolnienia te nie obejmują jednak usług organizacji stażów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy usługi organizacji staży mogą korzystać ze zwolnienia od VAT, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie.
Polecamy też:
Usługi paramedyczne – czy przysługuje zwolnienie z VAT
Zwolnienie z VAT dla warsztatu samochodowego do 200.000 zł
Zapraszamy do obejrzenia zapisu live’a, który odbył się na Facebooku. Z Oskarem Sobolewskim z HRK oraz z Debaty Emerytalnej rozmawialiśmy o wakacjach od ZUS, planowanych zmianach w składce zdrowotnej, nowościach w stażu pracy i płacy minimalnej, a także o zmianach w dofinansowaniu PFRON. Bądź na bieżąco z nowościami.
Z nagrania dowiesz się m.in.:
Polecamy też:
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 1: co obejmują i kto skorzysta
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 2: forma opodatkowania przedsiębiorcy
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – cz. 3: konkretne kwoty składek ZUS, który nie zapłacisz
Sprawdź zapis poprzedniego live’a:
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym wydarzeniu.Tym razem będziemy rozmawiać o estońskim CIT. Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów, gdzie wkrótce podamy szczegóły.
Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Nowa płaca minimalna od 1 lipca 2024 r. – wyliczenia, przykłady liczbowe, odpowiedzi na pytania
Umowa zlecenia i działalność gospodarcza w stażu pracy – zmiany w Kodeksie pracy
Staż pracy a praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym – dokumentacja
Staż pracy pracownika może być potwierdzony nie tylko za pomocą świadectwa pracy
Dnia 13 maja 2024 r. zostały opublikowane założenia do nowelizacji Kodeksu Pracy. Projektowana regulacja zakłada, że do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane będą okresy wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych. Mowa tu w szczególności o okresach wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia a także prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdź, jak pracodawca będzie ustalał staż pracy pracownika po zmianach.
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj więcej na temat stażu pracy:
Porada: Staż pracy a praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym – dokumentacja
Porada: Czy wypłacić wyrównanie dodatku za staż pracy
Porada: Staż pracy pracownika może być potwierdzony nie tylko za pomocą świadectwa pracy
Dowiedz się więcej na temat rozliczania umów zlecenia:
Czy przy umowie zlecenia emerytowi przysługują koszty uzyskania przychodu
Umowa zlecenia z byłym pracodawcą a opodatkowanie działalności ryczałtem
Pobierz przydatne narzędzie:
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Za pomocą jakich dokumentów można potwierdzić staż pracy pracownika
Pobierz wzór dokumentu:
Wzór świadectwa pracy od 23 maja 2023 r.
Obejrzyj wideoszkolenie:
Świadectwo pracy od 23 maja 2023 r. – jakie nowe informacje należy podawać
Przeczytaj także:
Nowy wzór świadectwa pracy w 2023 roku – instrukcja wypełniania
Potwierdzenie stażu pracy u dwóch pracodawców
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych a świadectwo pracy
Pracownik powołany do służby wojskowej – ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, świadectwo pracy
Prezydencki projekt emerytur stażowych oznacza wcześniejsze emerytury. Propozycja zakłada, że kobiety mogły przechodzić po 39, mężczyźni zaś po 44 latach pracy. W efekcie kobiety mogłyby zyskać prawo do emerytury już w wieku 57, a mężczyźni 62 lat. Jest jeszcze jednak drugi projekt emerytur stażowych. Niezależnie od tego, które przepisy wejdą w życie, zmieni się znacznie rynek pracy. Sprawdź szczegóły.
Ze szkolenia, które prowadzi Oskar Sobolewski z Debaty Emerytalnej, dowiesz się:
Dowiedz się więcej na temat emerytur:
Dowiedz się, czym ma być emerytura stażowa – sprawdzamy dwa projekty ustaw
Jak będą wyliczane przyszłe emerytury
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.