Staż pracy na nowych zasadach – nowelizacja Kodeksu pracy 2026

Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Dodano: 29 kwietnia 2025
  Staż pracy na nowych zasadach – nowelizacja Kodeksu Pracy

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące stażu pracy, które znacząco wpłyną na sytuację pracowników, zleceniobiorców oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Celem zmian jest ujednolicenie zasad ustalania stażu pracy i rozszerzenie katalogu okresów wliczanych do zatrudnienia. Co dokładnie się zmienia? Poznaj najważniejsze kwestie związane z nowelizacją Kodeksu pracy 2026.

Aktualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, jak również wykonywania zlecenia lub świadczenia usług, wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z tymi osobami albo pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy pozostawania członkiem spółdzielni kółek rolniczych nie są wliczane do okresu zatrudnienia w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.   

W efekcie utrudnia to dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych oraz stanowisk, na których jest wymagane posiadanie określonego stażu pracy. Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy ma tę sytuacje zmienić, przepisy powinny zostać przyjęte przez Radę Ministrów w najbliższych tygodniach. Na czym polegają zmiany i od kiedy zaczną obowiązywać piszemy w dalszej części artykułu.  

Dlaczego będą zmiany w przepisach o stażu pracy 

W obecnym stanie prawnym, jak wskazuje MRPiPS, nie ma ogólnej zasady ustalania stażu pracy dla celów nabywania prawa do wszystkich świadczeń i uprawnień pracowniczych wynikających ze stosunku pracy. Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują w tym zakresie: 

·        zakładowy staż pracy – to jest wliczanie do okresu zatrudnienia pracownika, od którego zależy dane uprawnienie wynikające ze stosunku pracy, tylko okresu pracy u danego pracodawcy (dotyczy to na przykład ustalania długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony oraz wysokości odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę i odprawy pośmiertnej), 

·        ogólny staż pracy – to jest wliczanie do okresu zatrudnienia pracownika, od którego zależy dane uprawnienie wynikające ze stosunku pracy, okresów pracy u wszystkich pracodawców (dotyczy to ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika oraz nabycia prawa do urlopu wychowawczego).  

Nowe zasady liczenia stażu pracy – co będzie się wliczać   

·        Zmiana w art. 302 Kodeksu Pracy   Pierwsza zmiana przewiduje nadanie nowego brzmienia art. 302, zgodnie z którym „Do okresu zatrudnienia wlicza się okres służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Marszałkowskiej i Służbie Celno-Skarbowej w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.”.      

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

jakie zmiany w przepisach Kodeksu pracy wpłyną na staż pracy od 2026 roku

Polecamy też:

Staż pracy pracownika może być potwierdzony nie tylko za pomocą świadectwa pracy

Umowa zlecenia i działalność gospodarcza w stażu pracy – zmiany w Kodeksie pracy

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Oskar Sobolewski

Autor: Oskar Sobolewski

Prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu systemu emerytalnego, PPK, PPE, zmian kadrowych, płacowych oraz zmian w prawie pracy i na rynku pracy. Autor wielu artykułów prasowych dotyczących problematyki systemu emerytalnego oraz ubezpieczeń społecznych, publikowanych na łamach dzienników, takich jak Rzeczpospolita i Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, a także portali internetowych tvn24.pl onet.pl,businessinsider.pl, prawo.pl, money.pl i superbiz.pl. Aktywny komentator zagadnień związanych z systemem emerytalnym, wielokrotnie goszczący w programach realizowanych przez wp.pl, money.pl, radio TOK FM, radio ZET, radio RMF FM, TVN 24 oraz TVN.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz