Rozszerzenie zwolnień w podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o PIT, który 19 marca 2025 r. trafił do Sejmu. Zwolnienie nagród sportowych z PIT ma objąć szerszy katalog świadczeń, w tym również nagrody rzeczowe. Sprawdź, na czym dokładnie mają polegać te zmiany oraz kiedy miałyby wejść w życie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Księgowanie nagrody otrzymanej od ministra
Faktura za zakup strojów sportowych – skutki w VAT i przykład księgowania
Stypendia sportowe – co ze składkami ZUS i podatkiem PIT
Nagroda sportowa przyznana uczniom – czy trzeba pobrać podatek dochodowy i wystawić PIT-11
Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, na podstawie których od nagród otrzymanych w 2024 roku przez uczestników Powstania Warszawskiego, w 80. rocznicę jego wybuchu, fiskus nie pobierze podatku dochodowego od osób fizycznych. Nagrody będzie wypłacać stołeczny ratusz, przy czym praktyka nieobierania od nich PIT ma już stosunkowo długą tradycję.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
PIT kasowy od 2025 roku. Kto skorzysta na zmianach?
Brak PIT od komputerów przenośnych – rozporządzenie MF podpisane
Bezpłatne laptopy dla nauczycieli i uczniów bez PIT
Czy będą zmiany w opodatkowaniu PIT osób samotnie wychowujących dzieci
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Jak jednocześnie stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym między innymi przekazanie towarów na cele osobiste wspólników, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W przypadkach takich dochodzi do podlegających opodatkowaniu nieodpłatnych dostaw towarów.
Nieodpłatne dostawy towarów a VAT
Przepisu przewidującego opodatkowanie nieodpłatnych dostaw towarów nie stosuje się jednak do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (zob. art. 7 ust. 3 ustawy o VAT). Przy czym – jak stanowi art. 7 ust. 4 ustawy o VAT – przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie są skutki w VAT w związku w przekazywaniem nagród w ramach programu lojalnościowego.
Polecamy też inne porady dotyczące rozliczania VAT:
Zakup od holenderskiego kontrahenta towaru transportowanego do Polski – jak rozliczać dostawy
Odliczanie VAT od budowy budynków - czy ma znaczenie treść pozwolenia na budowę
Każdy pracownik lubi być doceniany. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy wszystko drożeje z dnia na dzień. Wypłata premii lub nagroda ma wymiar nie tylko czysto finansowy, ale także psychologiczny. Jak chociażby wtedy, gdy pracownik sklepu otrzymuje nagrodę za schwytanie złodzieja albo pracownik urzędu otrzymuje nagrodę za... (szczegóły w wideoszkoleniu). Sprawdź, jak wypłacać te świadczenia. Poznaj korzyści wprowadzenia skutecznego systemu premiowego.
Ze szkolenia, które prowadzi Paweł Ziółkowski, ekspert prawa pracy i ubezpieczeń, dowiesz się:
Pobierz przydatne narzędzie:
Kalkulator wynagrodzeń brutto - netto
Kalkulator wynagrodzenie z umowy zlecenia
Przeczytaj także:
Na Portalu FK polecamy też wideoszkolenia z prawa pracy:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.