Zwolnienie nagród sportowych z PIT do zmiany – projekt nowelizacji ustawy o PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 24 marca 2025
Zwolnienie nagród sportowych z PIT - jest projekt

Rozszerzenie zwolnień w podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o PIT, który 19 marca 2025 r. trafił do Sejmu. Zwolnienie nagród sportowych z PIT ma objąć szerszy katalog świadczeń, w tym również nagrody rzeczowe. Sprawdź, na czym dokładnie mają polegać te zmiany oraz kiedy miałyby wejść w życie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kto może być beneficjentem zwolnienia od podatku dla nagród dla sportowców, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o PIT
  • Czy według fiskusa obejmuje ono także nagrody rzeczowe
  • Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o PIT
  • Od kiedy te zmiany miałyby zacząć  obowiązywać

Sprawdź też:

Księgowanie nagrody otrzymanej od ministra

Faktura za zakup strojów sportowych – skutki w VAT i przykład księgowania

Stypendia sportowe – co ze składkami ZUS i podatkiem PIT

Nagroda sportowa przyznana uczniom – czy trzeba pobrać podatek dochodowy i wystawić PIT-11

Sponsorowanie sportowca w kosztach firmy

Obowiązujące przepisy – kto dziś nie płaci PIT od nagród

Na gruncie obowiązujących regulacji, niektóre osoby  uzyskujące wybitne osiągnięcia w sporcie, mogą liczyć na przywileje podatkowe. Świadczy o tym m.in. zapis art. 21 ust. 1 pkr 40a ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich. To samo dotyczy  nagród  wypłacanych przez Polski Związek Sportu Niesłyszących za uzyskanie wyników na igrzyskach głuchych.

Zwolnienie od PIT tylko dla nagród pieniężnych dla sportowców  

Jak wynika z treści przytoczonego przepisu, zwolnienie od PIT na jego podstawie dotyczy tylko nagród pieniężnych dla sportowców. Wskazuje na to użyte w niej słowo „wypłacane”. Preferencja ta nie odnosi się natomiast do przekazywanych m.in. olimpijczykom (paraolimpijczykom) nagród o charakterze rzeczowym. Zatem medaliści igrzysk, którzy za osiągnięte w nich  wyniki otrzymali np. mieszkania, samochody, czy sprzęt RTV, od takich nagród muszą zapłacić podatek.

Stanowisko fiskusa w sprawie nagród rzeczowych

Takie też stanowisko w tej kwestii prezentuje fiskus. Tytułem przykładu można tutaj wskazać na interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 listopada 2023 r. (nr 0115-KDIT2.4011.451.2023.2.ŁS). W piśmie tym – wydanym na wniosek organizatora udziału Reprezentacji Polski w Igrzyskach – powoławszy się na zapis art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o PIT, organ wypowiedział się, że z przewidzianego w nim zwolnienia nie korzystają nagrody:

  • od Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Komitetu Paralimpijskiego czy też Polskiego Związku Sportu Niesłyszących – jeśli tytuł ich otrzymania jest inny, niż za osiągnięcie na igrzyskach wyników sportowych,
  • o charakterze rzeczowym – otrzymane od ww. organizacji za uzyskanie wyników na igrzyskach, o których mowa w tym przepisie,
  • związane z osiągniętymi wynikami sportowymi –  lecz otrzymane przez sportowców od innych organizacji niż wymienione w tym przepisie, w tym związków i federacji sportowych, prywatnych sponsorów.

Uzasadniając swój pogląd w zakresie nagród rzeczowych, o których była mowa wcześniej, dyrektor KIS wyjaśnił m.in., że w treści art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o  PIT, regulującego analizowane zwolnienie, ustawodawca posłużył się pojęciem  „wypłacane”. W związku z tym organ odwołał się do definicji słownikowych, w świetle których  wypłacić - wypłacać to np. „wydać komuś należne mu pieniądze”. Na tej podstawie dyrektor KIS stwierdził, że „(…) dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 pkt 40a (…) objęte są wyłącznie nagrody pieniężne (…)”. Ustawodawca posłużył się w nim bowiem pojęciem „wypłacane”, które należy odnosić do świadczeń/należności pieniężnych (pieniędzy). Poprzez użycie tego słowa ustawodawca wykluczył zatem ze zwolnienia nagrody w postaci rzeczowej. Gdyby jego wolą było zwolnienie – na podstawie tego przepisu – również nagród rzeczowych, to posłużyłby się on sformułowaniem „nagrody otrzymane od (...)”.

W świetle literalnego zapisu art. 21 ust. 1 pkr 40a ustawy o PIT, a także stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, z przewidzianego w nim zwolnienia mogą korzystać tylko wypłacone (przez wskazane w tym przepisie organizacje, m.in. PKOl) nagrody pieniężne. Zwolnienie nie dotyczy natomiast nagród rzeczowych.

Proponowana zmiana: zwolnienie także dla nagród rzeczowych

Na problem odmiennego traktowania do celów PIT nagród dla sportowców, w zależności od tego, czy mają  one charakter rzeczowy, czy pieniężny –  zwróciła uwagę m.in. grupa posłów lewicy. W ich ocenie taka sytuacja jest nieuzasadniona, ponieważ zarówno nagrody pieniężne, jak i rzeczowe stanowią formę uznania dla sportowców w zamian za ich wybitne osiągnięcia. Brak zwolnienia dla nagród rzeczowych nie tylko powoduje nierówność w traktowaniu różnych form gratyfikacji, ale także stoi w sprzeczności z intencją ustawodawcy dotyczącą docenienia medalistów międzynarodowych imprez sportowych. Dlatego posłowie zaproponowali wprowadzenie zmian w tym zakresie – poprzez modyfikację zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkr 40a ustawy o PIT. Przypomnieli przy tym, że dyskusja o sposobie opodatkowania nagród finalistów wspomnianych imprez pojawiła się po letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku.

Zaproponowanym rozwiązaniem jest rozszerzenie zakresu zwolnienia podatkowego z art. 21 ust. 1 pkr 40a ustawy o PIT również  na nagrody rzeczowe przyznawane medalistom igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk głuchych – przez uprawnione organizacje sportowe. Dodatkowo zwolnieniem miałyby zostać objęte także nagrody dla finalistów igrzysk Olimpiad Specjalnych.

Według autorów nowelizacji, takie rozwiązanie zwiększyłoby przejrzystość i spójność przepisów. Ponadto zapewniłoby równe traktowanie nagród. niezależnie od ich formy. Stanowiłoby też istotne wsparcie dla sportowców reprezentujących Polskę na arenie międzynarodowej.

Od kiedy nowe przepisy miałyby obowiązywać

Zgodnie z zapisem art. 2 projektu,  zmiana przepisów w zakresie zwolnienia nagród sportowych z PIT miałyby wejść w życie 1 stycznia 2026 r. 

Podsumowanie: zwolnienie nagród sportowych z PIT – co się zmieni

Projekt nowelizacji ustawy o PIT ma ujednolicić zasady opodatkowania nagród dla sportowców, eliminując niesprawiedliwość między nagrodami pieniężnymi a rzeczowymi. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zwolnienie nagród sportowych z PIT obejmie zarówno formy gotówkowe, jak i rzeczowe, zapewniając równe traktowanie i większe wsparcie dla medalistów.

Źródło:

  • poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz