Pytanie: Jestem 55-letnim mężczyzną pracującym w ZPChr do 31 grudnia 2008 r. Mam udokumentowanych 40 lat pracy. W maju br. planowane są zwolnienia. Czy jeżeli otrzymam zwolnienie z pracy, mogę zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, a następnie ubiegać się o wcześniejszą emeryturę? Czy od razu powinienem zgłosić się do ZUS? Nie posiadam orzeczenia z tytułu niezdolności do pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną po ustaniu stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na wcześniejszą emeryturę w innym terminie? Pracownik ten już jako emeryt zostanie ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku. Z uwagi na trudną sytuację finansową zakładu pracy pracownik wyraża zgodę na przesunięcie terminu wypłaty odprawy emerytalnej i nie będzie żądał odsetek od zaległego świadczenia.
Pytanie: Mam zaświadczenie o pracy na roli (w gospodarstwie rodziców) wystawione 1 września 1968 r. i potwierdzone przez świadków i gminę. Jednak 16 lat ukończyłem dopiero 12 września 1968 r. Od której daty ZUS będzie liczył staż pracy, czy od 1 września 1968 r. jak było wystawione zaświadczenie, czy od 12 września 1968 r., kiedy nabyłem prawa do pracy na roli? Czy ZUS sam zweryfikuje te daty?
Pytanie: Zwracam się z prośbą o interpretację art. 7 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, który brzmi: „Okresami nieskładkowymi są okresy niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zostało wypłacone odszkodowanie”. Chodzi o ustalenie, jaki okres pozostawania bez pracy będzie zaliczony do ogólnego stażu pracy. Czy będzie to okres liczony od dnia rozwiązania umowy o pracę do czasu uprawomocnienia się wyroku sądu, czy też będzie to okres wskazany w wyroku sądowym? A co w przypadku gdy w orzeczeniu sądowym jest mowa tylko o przyznaniu odszkodowania za niewłaściwe czy nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę. Nadmieniam, że postępowanie sądowe trwało około 2 lat, a w tym czasie osoba zainteresowania nie wykonywała żadnej pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Kobieta urodzona w 1953 r. posiada udowodnione okresy składkowe – 28 lat 4 miesiące i 15 dni oraz okresy nieskładkowe – 8 miesięcy i 12 dni. Od 2003 r. przebywa na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która została przyznana do stycznia 2009 r. W tym czasie, tj. w latach 2003–2005 prowadziła również działalność gospodarczą bez obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Czy w tej sytuacji będzie mogła się ubiegać o przyznanie wcześniejszej emerytury? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 10 stycznia 2008 r. zatrudniłam na 2 tygodnie na umowę zlecenia emerytkę, która od 1 stycznia 2008 r. przebywa na emeryturze. Jakim ubezpieczeniom podlega i na jakim formularzu powinnam ją zgłosić do ubezpieczeń? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy ukończone 50 lat i przepracowane 30 lat może uprawniać kobietę do wcześniejszej emerytury? Jakie warunki obecnie musi spełnić pracownik (zarówno kobieta, jak i mężczyzna), aby mógł otrzymać wcześniejszą emeryturę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mój mąż otrzymał odmowę przyznania emerytury, chociaż spełniał warunki do jej przyznania (ukończone 60 lat życia i 35 lat pracy). Odwołał się do sądu pracy. Czy sądy pracy przyznają w tym wypadku emeryturę, czy były jakieś precedensy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba pobierająca emeryturę ma prawo do dodatkowej renty rodzinnej po zmarłym małżonku, który przed śmiercią pobierał świadczenie emerytalne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od maja 2007 r. jestem na wcześniejszej emeryturze (mężczyzna lat 60). Oprócz tego prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na PKPiR. Z działalności gospodarczej opłacam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. A co z wysokością osiągniętego dochodu z działalności gospodarczej? Ile mogę zarobić dodatkowo, aby moje świadczenie nie uległo zmniejszeniu lub wstrzymaniu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy żona właściciela firmy jednoosobowej może być zatrudniona na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem w firmie męża? Czy w takiej sytuacji po przepracowaniu ok. 9 miesięcy, może przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu w 2008 r. 55 lat? Nadmieniam, że do chwili obecnej jest jako osoba współpracująca z mężem i opłacająca składki społeczne ZUS. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jestem mężczyzną. Mam 62 lata i przepracowałem 42 lata. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego mam prawo do wcześniejszej emerytury? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownica budżetówki po świadczeniu rehabilitacyjnym, które pobiera od 15 września 2007 r., nabywa prawo do odprawy emerytalnej? Czy może bezpośrednio przejść ze świadczenia na emeryturę? Pracownik spełnia warunki 30 lat pracy i osiągniętego wieku. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip