Emeryt na zleceniu a składki na ZUS

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 29 lutego 2008


Pytanie: Od 10 stycznia 2008 r. zatrudniłam na 2 tygodnie na umowę zlecenia emerytkę, która od 1 stycznia 2008 r. przebywa na emeryturze. Jakim ubezpieczeniom podlega i na jakim formularzu powinnam ją zgłosić do ubezpieczeń? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.Odpowiedź: Zleceniobiorca – emeryt podlega z tytułu umowy zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, zdrowotnemu oraz wypadkowemu, jeśli zlecenie wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Ubezpieczenie chorobowe ma natomiast charakter dobrowolny.


Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi m.in. pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (zwanymi zleceniobiorcami), oraz osobami z nimi współpracującymi.


Zleceniobiorcy mający ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy.


Ubezpieczenie wypadkowe nie obejmuje zleceniobiorców, którzy wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy.


Zgłoszenia do stosownych ubezpieczeń dokonuje płatnik składek, czyli zleceniodawca na druku ZUS ZUA.


Podstawa prawna:

– art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 4a, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 ze zm.).


Autor: Iza Nowacka, księgowa w biurze podatkowym, specjalista ds. kadrowo-płacowych.

Odpowiedź udzielona: 29 lutego 2008 r.
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel