Ogłoszono nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 310 i wszedł w życie 13 marca 2025 r.
Jeśli przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą korzysta z ulgi na start, ma możliwość przejścia na preferencyjne składki ZUS po zakończeniu okresu ulgi. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z tego rozwiązania oraz jak prawidłowo przeprowadzić procedurę rejestracyjną?
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wszyscy drobni przedsiębiorcy w zakresie wspomnianej składki będą mieli równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie od stycznia, a potem od lipca. Wzrost płacy minimalnej oznacza wyższe składki na ubezpieczenia społeczne dla osób korzystających z preferencyjnego ZUS, a także wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Upewnij się, jak wzrosną składki ZUS przedsiębiorców od 2024 roku.
Wraz ze wzrostem kwoty minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na rok 2023 zmieni się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców.
Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej. Informacja informacja roczna służy do zapoznania się przez ubezpieczonego i potwierdzenia ze stanem faktycznym przekazanych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypłaconych świadczeniach.
Składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 15,7 mln osób. Rośnie liczba tych, którzy wykonują umowy zlecenie, agencyjne oraz prowadzą własną działalność gospodarczą. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła już 864 tys. osób.
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, zaś kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i korzystnych dla klientów ZUS po porządkowe.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19 mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Na taką ulgę mogą też liczyć piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów. Czas na złożenie wniosku mija 30 września.
Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Polityka gospodarcza rządu w przyszłym roku będzie nakierowana na możliwie szybką odbudowę potencjału gospodarczego kraju – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Jeżeli zakład pracy, na skutek błędu, nie pobrał w ubiegłym roku składek na ubezpieczenia społeczne, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien potrącić ze środków zatrudnionego, wówczas nie powstaje nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2020 rok. W takiej sytuacji przepisy nie wymagają korygowania deklaracji PIT-4R ani informacji PIT-11 za 2020 rok. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe.
W tym roku termin przekazania ubezpieczonym informacji rocznej IMIR za 2020 r. upłynie 1 marca. Ustawowy termin to 28 lutego, ale teraz ostatni dzień lutego przypada w niedzielę, stąd przesunięcie. IMIR zawiera dane, które w poszczególnych miesiącach 2020 r. były wykazywane w miesięcznych raportach rozliczeniowych do ZUS (ZUS RCA, ZUA RSA, ZUS RPA). Informacja służy zapoznaniu się przez ubezpieczonego i potwierdzeniu ze stanem faktycznym odprowadzonych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i wypłaconych świadczeń zasiłkowych, jeżeli takie były. Sprawdź, jak wypełnić informację roczną IMIR?
Płatnicy składek, którzy w środę 10 lutego 2021 r. mieli problemy ze złożeniem do ZUS dokumentów rozliczeniowych, nie poniosą konsekwencji niedokonania tego w terminie, jeśli w odpowiednim czasie uregulowali należności za styczeń.
W przypadku zleceniobiorców, w tym także osób zatrudnionych na podstawie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, płatnikiem jest podmiot zatrudniający, czyli w tym wypadku jednostka, którą menedżer zarządza.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip