Rzecznik MŚP interweniował w sprawie rozliczania nadpłat składek na ubezpieczenia. Dzięki temu prawie 150.000 przedsiębiorców uzyskało większą pomoc z ZUS w rozliczaniu nadpłat.
Epidemia koronawirusa postawiła w trudnej sytuacji większość polskich przedsiębiorców, którzy muszą się zmagać z brakiem klientów, absencją pracowników, przerwaniem łańcuchów dostaw, czy z ustawowymi ograniczeniami w zakresie wykonywania określonych rodzajów działalności. Pomimo tego, że rząd wdrożył pakiet pomocowych rozwiązań prawnych i finansowych w postaci tzw. Tarczy Antykryzysowej, to jednak wiele firm zdecydowało się na alternatywne rozwiązania mające pomóc im przetrwać ten ciężki czas, względnie rozważa ich zastosowanie. Jednym z nich jest czasowe zawieszenie działalności gospodarczej. Zobacz, jakie będą jego skutki dla przedsiębiorcy.
ZUS podał informację o wysokości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r., dotyczącej płatników, którzy zgłaszają do tego ubezpieczenia nie więcej niż 9 ubezpieczonych i nie podlegają wpisowi do rejestru REGON.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 rok. Płatnicy dostaną podsumowanie wpłat przekazanych na indywidualny numer rachunku składkowego oraz saldo konta.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o powinnościach przedsiębiorców prowadzących działalność na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2020 roku.
W związku ze zmianą przepisów od 1 października 2019 r. stawki podatku i kosztów uzyskania przychodów spółka naliczyła od wynagrodzeń wypłaconych członkom rady nadzorczej podatek w wysokości 0 zł i obniżyła składkę zdrowotną do wysokości podatku. Czy słusznie? Sprawdźmy stanowisko ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza w dniach od 23 - 27 września br. do swoich placówek na „Tydzień Przedsiębiorcy”. Tegoroczne przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Zatrudniam legalnie - pracuję legalnie”.
Czy aby podatnik mógł przejść na mały ZUS, musi być VAT-owcem?
Sprawdźmy, czy przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek na ZUS za obywatela Ukrainy, jeżeli ten nie posiada polskiego obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy pobytu w Polsce, a jego praca będzie miała charakter przejściowy.
Przedsiębiorca ma podwykonawcę, który jest osobą samozatrudnioną i korzysta z „ulgi na start”. Czy musi płacić za niego składki ZUS? Zdaniem ZUS: „Zawarcie umowy o świadczenie usług z osobą, która jednocześnie wykonuje działalność nierejestrowaną lub jako przedsiębiorca korzysta z „ulgi na start” powoduje, że należy ją zgłosić w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorcę i opłacać za nią składki”. Tak stwierdził Oddział ZUS w Gdańsku w interpretacji z 24 lipca 2018 r.
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą chce zatrudnić na umowę zlecenia niepracującą żonę. Sprawdźmy, czy zatrudnienie żony na umowę zlecenia powoduje, że staje się ona osobą współpracującą. Czy na obowiązek wobec ZUS ma wpływ fakt, że prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe?
Pracodawca likwiduje nagrody jubileuszowe, które wypłacał pracownikom nie częściej niż co 5 lat. W zamian za ich likwidację wypłaci uprawnionym pracownikom jednorazową rekompensatę za zniesienie uprawnienia do tej nagrody. Czy rekompensata podlega oskładkowaniu? Co na ten temat sądzi ZUS?
Ustawa nowelizująca ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 r. Dzięki niej drobni przedsiębiorcy będą mogli opłacać składki od podstawy uzależnionej od uzyskiwanych przychodów. Uwaga! Nowe rozwiązanie zostało obwarowane kilkoma warunkami. Sprawdź jakimi. Zobacz na przykładach jak ustalić próg rocznego przychodu. Dowiedz się, jakie są skutki opłacania składek od podstawy uzależnionej od przychodów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip