Emeryci i renciści, którzy uzyskują dodatkowe przychody do pobieranych z ZUS świadczeń mają obowiązek powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2009 r. Jakie obowiązki ma pracodawca wobec ZUS do 28 lutego br.?
Prawo do wcześniejszej emerytury z powodu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki może uzyskać ubezpieczony, który spełnił łącznie wszystkie warunki. Przesłanki te podlegają weryfikacji przez uprawniony do tego Sąd. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście.
Pracownik, któremu pracodawca nie uwzględnił w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wszystkich składników wynagrodzenia pobieranych w trakcie zatrudnienia, może żądać od niego wypłaty odszkodowania. Poznaj, jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Ochrona przedemerytalna zawarta w art. 39 Kodeksie pracy (dalej: kp) stanowi zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Sprawdź w tekście, czy przewidziany przez art. 39 kp 4-letni okres ochronny dotyczy wyłącznie osób uzyskujących prawo do emerytury, czy również osób, które uzyskują prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Czy osiągnięcie wieku emerytalnego stanowi usprawiedliwione społecznie kryterium doboru pracowników do zwolnienia, a w konsekwencji, czy kryterium doboru ze względu na wiek pracownika może być uznane za przejaw dyskryminacji oraz czy nabycie prawa do emerytury uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jaki wyrok w tej sprawie wydał Sąd Najwyższy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip