Pytanie: Prowadzę sklep spożywczy i od września br. jestem na wcześniejszej emeryturze. Dodatkowo już od dłuższego czasu prowadzę inną działalność gospodarczą. Uzyskałam informację z ZUS, że kwotę przychodu wpływającą na zawieszenie świadczeń oblicza się jako przychód bez potrącania kosztów. Czy to nie jest nadinterpretacja przepisów? Co rozumieć pod pojęciem przychodu na potrzeby zmniejszenia świadczeń? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W 2000 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę. Pracowałam 8 lat. Ukończyłam 60 lat i przestałam pracować. Czy mam prawo do przeliczenia części socjalnej emerytury? Nadmieniam, że co roku wysyłałam do ZUS zaświadczenie o zatrudnieniu i miałam doliczony staż pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Moja mama w tym roku skończyła 49 lat. Obecnie ma 34 lata pracy, od 19 lat jest sprzątaczką w szkole. Czy po zmianach ma szansę odejść na wcześniejszą emeryturę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy emerytura przyznana w 2007 r. będzie podlegała waloryzacji na ogólnych zasadach? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W lutym 2008 r. kończę 65 lat i nabywam prawo do emerytury. Jeżeli złożę wniosek w marcu 2008 r., to jaka kwota bazowa będzie podstawą do naliczenia emerytury, czy z miesiąca nabycia prawa do emerytury, czy z miesiąca złożenia wniosku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba pobiera rentę rodzinną na siebie i 3 małoletnich dzieci w wieku od 10 do 17 lat po zmarłym w wypadku przy pracy mężu, w wysokości 1.244 zł brutto. W najbliższym czasie zamierza podjąć pracę zarobkową z wynagrodzeniem 1.000 zł brutto. Czy podjęcie pracy wpłynie na wysokość pobieranej renty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica złożyła w kwietniu br. wniosek o wcześniejszą emeryturę (w maju br. kończy 55 lat i ma ponad 32 lat pracy), prowadzi działalność gospodarczą i jest zatrudniona na etat. W lipcu br. kończy się jej umowa o pracę zawarta z naszą firmą, a pracownica nie ma jeszcze decyzji o przyznaniu emerytury. Czy w tym przypadku mam przekazać świadectwo pracy do ZUS? Czy pracownica prawo do emerytury nabywa od maja br.? Czy w takim wypadku ponownie musi się zarejestrować i obowiązkowo opłacać składki na ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba pobierająca emeryturę po zmarłym mężu zachowa do niej prawo po wyjeździe z kraju, gdzie ma zamiar ponownie zawrzeć związek małżeński? Chodzi o wyjazd stały do Australii na wizę partnersko-sponsorowaną.
Pytanie: Czy usługi księgowe świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy w większym zakresie w jego siedzibie nie wpłyną na pobieraną wcześniejszą emeryturę? Czynności te wykonywałam również przed nabyciem praw emerytalnych. Posiadam certyfikat księgowy. Działalność gospodarczą rozliczam na zasadach ogólnych. Opłacam ubezpieczenie zdrowotne.
Pytanie: Rozpocząłem działalność gospodarczą 7 maja 2007 r. i w tym dniu zgłosiłem się do ZUS. Chcę płacić składki na ZUS na preferencyjnych zasadach. Ile będą wynosić moje składki do ZUS. Jaka będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy kobieta urodzona w 1955 r., posiadająca 32-letni okres składkowy (w tym 15 lat w warunkach szkodliwych) może ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury, czy świadczenia przedemerytalnego? Od 1 lutego br. zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Kobieta będąca na wcześniejszej emeryturze, która przepracowała 36 lat, kończy w marcu br. 65 lat i chciałaby przejść na normalną emeryturę. Czy ma do tego prawo i czy ZUS powinien jej naliczyć emeryturę wg aktualnego wskaźnika waloryzacji? Osoba ta w ZUS dowiedziała się, że jeżeli chce przejść na pełną emeryturę, to musi przepracować 30 miesięcy – pisze księgowa z Gdyni.
Pytanie: Jakie dokumenty ma złożyć do ZUS matka małoletniego dziecka, któremu zmarł ojciec? Rodzice dziecka nie byli małżeństwem. Małoletnie dziecko miało zasądzone alimenty od zmarłego ojca. Matka nie posiada dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe zmarłego – pisze księgowa z Ostrołęki.
Pytanie: Nasza pracownica urodziła się 27 stycznia 1957 r. Chce wystąpić do ZUS o obliczenie jej kapitału początkowego i może podać 20 lat, w poprzednich 14 latach bowiem jej ogólne wynagrodzenie przekraczało średnią krajową. Jednak ma problem z ostatnimi latami, w których nasz zakład pracy nie płacił wynagrodzeń w terminie z przyczyn ekonomicznych, a dopiero w tym roku płaci te zaległe wynagrodzenia za okres od 1999 r. do 2006 r. Czy w związku z tym ta pracownica będzie stratna? Czy może sprawę podać do sądu pracy i ma szanse na wyliczenie kapitału od podstawy, którą jej nasz zakład pracy powinien był wypłacić, ale z przyczyn ekonomicznych zrobił to częściowo w roku ubiegłym, a resztę wypłaca w roku bieżącym? Nadmieniam również, że ta pracownica nieświadomie przystąpiła do otwartego funduszu i chcę przejść teraz do ZUS – pisze kadrowa z Torunia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip