Pracodawca, który wypowie umowę o pracę choremu pracownikowi, nawet, jeśli się z tego wycofa, zapłaci odszkodowanie. Nie musi tego robić, jeśli pracownik wyrazi zgodę na wycofanie wypowiedzenia.
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi w pracy. Przedstawił zwolnienie lekarskie od 30 czerwca 2008 r. do 10 lipca 2008 r. Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony z wynagrodzeniem brutto 2.400 zł. Czy zwolnienie trzeba złożyć w ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik telefonicznie w poniedziałek poinformował pracodawcę. że jest chory, i do końca tygodnia przebywać będzie na zwolnieniu. W kolejny poniedziałek zadzwonił do pracodawcy i poinformował go, że otrzymał zwolnienie na okres 30 dni. We wtorek zwolnienie zostało dostarczone pocztą do pracodawcy, ale obejmuje okres nieuwzględniający tygodnia poprzedniego. Do chwili obecnej (10 dni od 1. dnia nieobecności) pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego za 1. tydzień swojej absencji. Proszę o informację, czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego obecnie na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim z powodu niestawienia się i nieusprawiedliwienia nieobecności z 1. tygodnia? Jeżeli tak, to w jaki sposób pracodawca ma poinformować pracownika o wypowiedzeniu umowy i jakie przepisy prawa to regulują.
Pytanie: Zatrudniamy pracownika od 8 października 2007 r. na pełny etat, podstawowe wynagrodzenie wynosi 1.126 zł. Pracownik zachorował w styczniu i był od 11 stycznia do 14 stycznia 2008 r. na zwolnieniu lekarskim. Następnie od 23 stycznia do 27 stycznia 2008 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zwolnić osobę przebywającą na świadczeniu rehabilitacyjnym, z którą zawarta jest umowa o pracę na czas nieokreślony? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip