Czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego obecnie na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim z powodu niestawienia się i nieusprawiedliwienia nieobecności w pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano:

Pytanie: Pracownik telefonicznie w poniedziałek poinformował pracodawcę. że jest chory, i do końca tygodnia przebywać będzie na zwolnieniu. W kolejny poniedziałek zadzwonił do pracodawcy i poinformował go, że otrzymał zwolnienie na okres 30 dni. We wtorek zwolnienie zostało dostarczone pocztą do pracodawcy, ale obejmuje okres nieuwzględniający tygodnia poprzedniego. Do chwili obecnej (10 dni od 1. dnia nieobecności) pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego za 1. tydzień swojej absencji. Proszę o informację, czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego obecnie na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim z powodu niestawienia się i nieusprawiedliwienia nieobecności z 1. tygodnia? Jeżeli tak, to w jaki sposób pracodawca ma poinformować pracownika o wypowiedzeniu umowy i jakie przepisy prawa to regulują.

Uzyskaj testowy dostęp do Portalu FK na 24 godziny!

Zyskasz testowy, darmowy dostęp do serwisu na 24 godziny.

W ramach dostępu zyskasz:

  • Dostęp do Nowości i Porad ekspertów Portalu FK
  • Narzędzia księgowe i kadrowe
  • eBooki na temat najnowszych zmian w prawie
  • Materiały Video

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Masz już dostęp?

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu

   PayU »
   9.00 zł netto
   SMS »
   10.00 zł netto
Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel