Czy w świadectwie pracy należy wykazać nieobecność usprawiedliwioną pracownika bez prawa do wynagrodzenia?

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 18 maja 2009
Pytanie:  Czy w świadectwie pracy należy wykazać nieobecność usprawiedliwioną pracownika bez prawa do wynagrodzenia? Tą nieobecnością jest przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim, jednak ze względu na brak 30 dni ubezpieczenia chorobowego przed wystąpieniem niezdolności pracownik nie otrzymał za te dni wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Jeśli umieszcza się informację w świadectwie pracy o tej nieobecności, to w którym punkcie należy ją wykazać i jak prawidłowo opisać?
Odpowiedź: 

Usprawiedliwioną nieobecność z powodu choroby bez prawa do wynagrodzenia chorobowego można zamieścić w pkt 6 świadectwa pracy jako informację uzupełniającą na żądanie pracownika.

Na podstawie art. 97 § 2 Kodeksu pracy (dalej: kp) w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

- liczba dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 kp, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,

- okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

Okresami tymi są m.in. okresy wskazane w punktach 1–3 i 12 powołanego artykułu i są to okresy:

1. pobierania:

- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy,

- zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,

- świadczenia rehabilitacyjnego,

- zasiłków wymienionych powyżej i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu obowiązku ubezpieczenia;

2. renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu;

3. niewykonywania pracy po ustaniu zatrudnienia, jeżeli za te okresy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, zostało wypłacone odszkodowanie;

4. udokumentowanej niezdolności do pracy, za które wypłacone zostały z Funduszu Pracy: zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki szkoleniowe lub stypendia.

Żaden z przepisów powołanych wyżej nie zalicza okresu niezdolności do pracy, za który nie przysługuje wynagrodzenie ani zasiłek chorobowy, ani do okresu wskazanego w § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia (okres pobierana wynagrodzenia chorobowego), ani do okresu nieskładkowego, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia oraz art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Biorąc to pod uwagę, nie należy zamieszczać tego okresu w pkt 4 ppkt 4 świadectwa pracy (zamieszcza się tam wyłącznie okresy niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy) ani też w pkt 4 ppkt 10 i 11 (nie są to bowiem okresy nieskładkowe).

Okres ten można natomiast oznaczyć w pkt 6 świadectwa, jako informację uzupełniającą, na żądanie pracownika.

Tekst opublikowany: 

18 maja 2009 r.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz