Firma, która nie udziela pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego popełnia wykroczenie przeciwko prawom osób zatrudnionych. Uwaga! Za to grozi kara grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Jest sposób na to, aby uchronić się przed sankcjami ze strony inspekcji pracy. Wystarczy tylko dopilnować terminu określonego dla udzielenia urlopów zaległych, aby ich nie kumulować, a tym samym nie pozbawiać zatrudnionych prawa do odpoczynku.
Przedsiębiorca, który nie udziela pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego popełnia wykroczenie przeciwko prawom osób zatrudnionych. Za to grozi wysoka kara grzywny. Jak bronić się przed sankcjami ze strony inspekcji pracy? O czym warto pamiętać? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej na ten temat.
Sezon urlopowy w pełni. Większość pracowników korzysta z dłuższych urlopów właśnie w okresie wakacyjnym. Sprawdź m.in.: jak udzielić pierwszego urlopu, w jakim wymiarze przysługuje urlop dla pracownika zatrudnionego na część etatu, a także w jakich sytuacjach udzielić urlop w wymiarze proporcjonalnym.
Przypomnijmy, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Urlop jest więc przywilejem niezbywalnym, ściśle związanym ze stosunkiem pracy i pokrewnymi, co oznacza, że tylko osoba z zawartą z pracodawcą umową o pracę, powołania, wyboru, mianowania, może liczyć na płatny odpoczynek. Nazwa urlopu określa jednocześnie jego cel, a więc przerwę w świadczeniu pracy i przeznaczenie wolnego czasu na relaks, odpoczynek od codziennych obowiązków służbowych.
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Kolejny długi weekend w tym miesiącu zbliża się do nas wielkimi krokami. Boże Ciało wypada bowiem w tym roku 26 maja w Dniu Matki. Czas ten sprzyja korzystaniu z urlopów, a przy okazji składaniu wniosków przez uprawnionych o dofinansowanie do wypoczynku z zasobów ZFŚS. Zdarza się też, że sami pracodawcy organizują dla pracowników i innych zaproszonych osób różnego rodzaju imprezy plenerowe np. ogniska, pikniki, biesiady czy wycieczki. Czy obecność na tych spotkaniach, a w szczególności konsumpcja będzie przychodem dla ich uczestników? Przeczytaj komentarz eksperta z przykładami.
Szeroko pojęta działalność wypoczynkowa może być zorganizowana w ramach działalności socjalnej z wykorzystaniem środków ZFŚS. Od sposobu jej organizacji, a także charakteru wakacyjnego świadczenia zależy rozliczenie z podatku dochodowego oraz składek na ZUS korzystających z tego przywileju osób.
Przeczytaj tekst i dowiedz się ponadto:
Co jeszcze? Sprawdź więcej.
Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy. Przy jego wyliczeniu pracodawca musi wziąć również pod uwagę wymiar czasu pracy oraz poznać zasady obliczania pierwszego urlopu, który przysługuje pracownikowi już po miesiącu od zatrudnienia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip