Pytanie: Pracownik od 18 września 2002 r. do 30 czerwca 2003 r. był zatrudniony w celu nauki zawodu na stanowisku sprzedawcy. W 2005 r. pracownik ten ukończył ZSZ o profilu handlowym. Od 1 września 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. pracował na 3/4 etatu. Od dnia 17 stycznia 2006 r. pracuje nadal na cały etat. W jaki sposób dokonać wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego dla tego pracownika? – pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego do 22 stycznia 2007 r. Za rok 2006 pozostało jej do wykorzystania 19 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o ustalenie proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego za rok 2007 ( jej wymiar roczny 20 dni). Pracownica nie wystąpi z wnioskiem o urlop wychowawczy, tylko o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Jak zapisać to prawidłowo w świadectwie pracy, aby uzyskała zasiłek dla bezrobotnych bez oczekiwania? – pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: W firmie, w której pracuje i zajmuję się przede wszystkim kadrami, zatrudniony jest pracownik, który od stycznia 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a po okresie zasiłku chorobowego uzyskał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, które w pełni wykorzystał. W obecnej chwili pracownik wrócił do pracy i oczekuje od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za rok 2005, 2006. Czy pracodawca na życzenie pracownika ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Moim zdaniem, w pierwszej kolejności pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop, a wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić w sytuacji rozwiązania stosunku pracy – pisze kadrowa z Gliwic.
Pytanie: Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym płatnym może pracować na umowę o dzieło u innego pracodawcy? Jeżeli tak, to czy jest jakaś granica w otrzymywanym wynagrodzeniu? - pyta księgowa z Warszawy.
Pytanie: Ile powinien wynosić wymiar urlopu wypoczynkowego w 2006 r. dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu od 24 kwietnia 2006 r., dla którego praca w mojej firmie jest pierwszą w życiu pracą podjętą na podstawie umowy o pracę
Pytanie: Dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu współczynnik ekwiwalentowy wynosi 10,54. Czy podstawę do urlopu dzielimy przez ten współczynnik, czyli 10,54, i tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu dzielimy przez 8 czy 4? – pyta kadrowa z Mławy.
Pytanie: Pracownik do 30 kwietnia 2006 r. był zatrudniony na 1/4 etatu. Od 1 maja 2006 r. przeszedł na pełny etat. Pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu po 8 godzin. Jak obliczyć należny urlop za 2006 r.? Pracownik chce go wykorzystać na początku 2007 r. w całości. Czy należy najpierw obliczyć urlop proporcjonalnie do etatu za pierwsze 4 miesiące, a następnie dodać urlop przysługujący za cały etat za pozostałe 8 miesięcy? – pyta kadrowa z Płocka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip