Pytanie: W jaki sposób ewidencjonować urlop pracownika, który zamiast wykorzystać 1 dzień (8 godzin) urlopu jednorazowo 4 razy wyszedł z pracy 2 godziny wcześniej. Czy należy wypisać 4 karty urlopowe (po 2 godziny), czy wypisać 1 zbiorczą kartę urlopową? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu należy się osobie, która została zatrudniona po raz pierwszy w styczniu 2007 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od stycznia 2006 r. do 30 stycznia 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym u poprzedniego pracodawcy. Obecnie pracuję od 1 lutego 2007 r. Mam zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony. Ile dni urlopu wypoczynkowego powinno przysługiwać mi w tym roku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przed zatrudnieniem w naszym zakładzie prowadził działalność gospodarczą. Czy ten okres liczy się do obliczenia podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 30 czerwca 2007 r. Wypłaciliśmy mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 26 dni zamiast za 13. Na świadectwie pracy wykazano 26 dni, za które otrzymał ekwiwalent pieniężny. Pracownik poprosił o zmianę świadectwa pracy, jednak nie ma z nim kontaktu, aby ustalić, co zrobić z nadpłatą ekwiwalentu za 13 dni. Czy pracownik może wyrazić zgodę na zatrzymanie pieniędzy i pozostawienie w świadectwie pracy 26 dni ekwiwalentu? Czy świadectwo pracy należy sprostować do 13 dni wypłaconego ekwiwalentu, a pracownik musi zwrócić nam różnicę wypłaconych pieniędzy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu wypoczynkowego w roku bieżącym przysługuje pracownicy zatrudnionej na stanowisku referenta: od 1 września 2006 r. do 31 stycznia 2007 r. w połowie wymiaru czasu pracy, a od 1 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. w wymiarze 0,6 etatu? Nadmieniam, że jest to pierwsza praca pracownicy, która ukończyła: 4-letnie liceum ogólnokształcące i 3-letnie studia licencjackie. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak policzyć ilość należnych dni urlopowych dla pracownika, który równocześnie pracuje i studiuje? Pracownik został zatrudniony w naszej firmie 15 lipca 2005 r. (jego pierwsza praca na pełny etat) z tytułem technika budownictwa, 14 czerwca 2006 r. uzyskał tytuł inżyniera budownictwa. Pracownik ten cały czas był zatrudniony w firmie na umowę o pracę na pełny etat. Czy od 15 lipca 2007 r. należy mu się urlop w wymiarze 26 dni rocznie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracował od 1 września 2003 r. do 31 sierpnia 2005 r. w wymiarze 11/18 etatu. Natomiast od 18 kwietnia 2005 r. do 4 lipca 2005 r. w wymiarze 0,66 etatu. Pracownik ukończył studia. Jaki jest jego staż do ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego? Czy do stażu pracy mogę wliczyć poprzednie okresy zatrudnienia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Moja córka jest zatrudniona w 2 szkołach. W jednej szkole od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r., w drugiej od 29 stycznia 2007 do 20 czerwca 2007 r. W drugiej szkole zatrudniona jest na czas zastępstwa na 12/18 godz. tygodniowo na stanowisku nauczyciela języka polskiego. Czy w drugiej szkole będzie przysługiwał jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeśli tak, to w jakim wymiarze? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zatrudniony od 1 lipca br. nie stawił się do pracy przez około 7 dni. W związku tym wysłałam mu zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę, podając jako przyczynę porzucenie pracy. Otrzymałam zwrotkę poświadczającą odebranie pisma, teraz chcę wystawić świadectwo pracy. Nie wiem jednak, jaką informację powinnam wpisać odnośnie urlopu? Pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, czy powinnam naliczyć mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy też powinnam wpisać te dni urlopu w okres, kiedy pracownik nie stawiał się w pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile urlopu należy się pracownikowi zatrudnionemu od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. przy uwzględnieniu szkoły wyższej. Nabył on urlop na dzień 31 grudnia 2007 r. Jest to jego pierwsza praca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 19 czerwca 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim w terminie od 8 października 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego nie przedstawił zdolności do pracy i z uwagi na brak zdolności został zwolniony z pracy. Pracownikowi została przyznana renta. Czy wobec braku orzeczenia o zdolności do pracy przysługuje pracownikowi urlop wypoczynkowy bądź ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy stażysta może wykorzystać urlop wypoczynkowy w większym wymiarze niż mu przysługuje? Stażysta odbywa staż 2 miesiące i 3 tygodnie, a chciałby otrzymać 5 dni urlopu? Czy mogę mu go udzielić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował w firmie 2 dni robocze (10 i 11 maja br.). W umowie o pracę ma zapis informujący o pracy na pełnym etacie oraz wynagrodzeniu w stawce godzinowej. Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za 2 dni przysługujące temu pracownikowi? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip