umowa zlecenia

Wykłady na uczelni a zwolnienie z VAT

Czy wykładowcom świadczącym usługi na rzecz uczelni należy się zwolnienie od VAT? Nowa interpretacja MF

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania VAT usług polegających na przekazywaniu wiedzy przez wykładowców w ramach procesu kształcenia, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. Organy podatkowe różnie bowiem podchodziły do poruszonych w tym piśmie zagadnień. Sprawdź, czy zajęcia na uczelni prowadzone przez wykładowców są zwolnione z VAT.

Resort finansów opublikował interpretację ogólną Ministra Finansów z 20 maja 2024 r. (nr  PT1.8101.1.2024)  dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami.

Czego dotyczą świadczenia, do których odnosi się interpretacja ogólna

Interpretacja ogólna Ministra Finansów dotyczy świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy przez osoby fizyczne (wykładowców, osoby prowadzące zajęcia dydaktyczne, kursy i szkolenia), będące podatnikami VAT, na podstawie umów o ich świadczenie zawieranych z uczelniami w ramach procesu kształcenia organizowanego przez te uczelnie.  

Współpracują  one z osobami, które posiadają wiedzę z danej dziedziny i przekazują ją studentom, słuchaczom, uczestnikom szkół doktorskich, kursantom, uczestnikom szkoleń, warsztatów, seminariów itp. Współpraca taka może odbywać się m. in. na podstawie umowy, w ramach której uczelnia zleca osobie przekazującej wiedzę z konkretnej dziedziny (wykładowca) przeprowadzenie zajęć dydaktycznych.

W ramach tej umowy wykładowca opracowuje program dydaktyczny, przygotowuje materiały związane z kształceniem (wykładem, cyklem wykładów, kursem, szkoleniem) i przeprowadza czynności polegające na kształceniu (wykłady, kursy, szkolenia). Zakres tych usług i okres ich świadczenia, jak również wynagrodzenie za ich wykonanie, wynikają z zawartej pomiędzy wykładowcą i uczelnią umowy. Bezpośrednimi beneficjentami usług świadczonych przez wykładowców są studenci, słuchacze i kursanci (czyli osoby, które łączy stosunek prawny z uczelnią, a nie z wykładowcą).

Jak wynika z treści wspomnianego pisma, zostało ono wydane  w związku z przypadkami niejednolitego stosowania przez organy podatkowe przepisów ustawy o VAT w zakresie zwolnień od  tego podatku opisanych wcześniej świadczeń.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy usługi wykładowców na rzecz uczelni podlegają opodatkowaniu VAT
  • Czy według Ministra Finansów mogą one korzystać z przedmiotowych zwolnień od tego podatku 

Sprawdź też:

MF o zwiększeniu limitu sprzedaży pod kątem zwolnienia z VAT

Czy kurs prowadzony prze technika dentystycznego korzysta ze zwolnienia od VAT

Świadczenie usług szkoleniowych a zwolnienie podmiotowe

Opodatkowanie usługi szkoleniowej świadczonej dla klienta z Anglii

Rachunek do umowy zlecenia

Rachunek do umowy cywilnoprawnej nie jest obowiązkowy, ale często praktykowany. Podstawowe elementy rachunku do umowy to:

  • numer rachunku,
  • znaczenie stron umowy – imię, nazwisko, adres wykonawcy i zlecającego oraz nazwa, adres przedsiębiorstwa tego ostatniego,
  • data wystawienia rachunku,
  • wysokość wynagrodzenia – obliczona według ustalonej stawki,
  • składki na ubezpieczenia: społeczne, zdrowotne (w zależności od schematu podlegania ubezpieczeniom),
  • koszty uzyskania przychodów,
  • zaliczka na podatek dochodowy,
  • kwota do wypłaty,
  • sposób uregulowania płatności – przelewem (podanie numeru rachunku) lub gotówką (data i podpis pobierającego wynagrodzenie),
  • podpis wystawcy rachunku i osoby zatwierdzającej wypłatę.

Pobierz także:

Czy umowę zlecenia ze studentem można zawrzeć na czas nieokreślony

Pytanie: Zamierzam zawierać umowy zlecenia ze studentami na dorywcze prace związane z wykładaniem towarów handlowych. Nie jestem w stanie określić z wyprzedzeniem, w jakie dni pomoc ta będzie potrzebna. Jak zawrzeć taką umowę? Czy umowa zlecenia może być zawarta na czas określony, np. na rok? Czy w następnym roku mogę zawrzeć z tą osobą kolejną umowę zlecenia, bez przerwy? Czy jest ograniczony limit liczby takich umów? A może lepiej od razu zawrzeć jedną długą umowę na okres 3 lat – na czas studiów? Praca będzie odbywała się 3–4 razy w miesiącu. Wynagrodzenie będzie zgodne z obowiązującą stawką godzinową. Czy jest jakiś wymagany okres, w którym należy się rozliczać, czy tak jak w umowach o pracę co miesiąc? Czy zleceniobiorca ma wystawiać rachunek po każdym przychodzie, czy w okresach miesięcznych? Co z miesiącami, w których nie będzie świadczenia usług rozładunku, nie będzie płatności. Czy mają powstawać zerowe dokumenty?  

Umowa zlecenia i składki ZUS – sprawdź skutki błędnego oświadczenia zleceniobiorcy

Pytanie: Zatrudniam osobę na umowę zlecenia. Do każdej takiej umowy (odnawianej co roku) osoba ta dołączała pisemne oświadczenie, że jest zatrudniona u innego pracodawcy również na umowę zlecenia i osiąga co najmniej minimalne wynagrodzenie z tego tytułu. W związku z tym wnosi o niedokonywanie potrąceń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Przypadkowo po kontakcie z pierwszym zakładem pracy okazało się, że w niektórych miesiącach osoba ta nie spełniała wskazanych wymogów, tzn. nie osiągała minimalnego wynagrodzenia, i powstał obowiązek opłacania składek. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Czy powinnam jak najszybciej skorygować składki ZUS i obciążyć pracownika z bieżącego wynagrodzenia niezapłaconymi składkami społecznymi?

ZUS ZLA a wynagrodzenie zleceniobiorcy plus kalkulator umowy zlecenia na 2024 rok

Pytanie: Przedsiębiorca zawarł umowę zlecenia na usługi fizjoterapeutyczne z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Fizjoterapeuta z racji umowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, natomiast nie zgłosił chęci objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Usługi fizjoterapeutyczne świadczy w wybranych przez siebie dniach – zazwyczaj jest to środa, czwartek i piątek w danym tygodniu. Dnia 4 grudnia 2023 r. wpłynęło do przedsiębiorcy na ZUS PUE zaświadczenie ZUS ZLA (opieka nad chorym dzieckiem) tylko na ten dzień. Dla fizjoterapeuty był to dzień wolny (poniedziałek). Zgodnie z umową fizjoterapeuta otrzymuje wynagrodzenie za godzinę pracy z pacjentem za faktycznie wykonaną usługę. Jak należy obliczyć wynagrodzenie za grudzień i składki na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia? Czy opieka w dniu wolnym dla fizjoterapeuty będzie miała w jakiś sposób wpływ na obliczenie składek na ubezpieczenia społeczne?

Umowa zlecenia z nianią – składki i dokumentacja ZUS, podatek PIT

Pytanie: Osoba prowadząca działalność z kodem 054000 zatrudniła prywatnie opiekunkę do dziecka podpisując z nią umowę zlecenie. Opiekunka to osoba przed 26. rokiem życia, niebędąca studentką. Nie jest to umowa uaktywniająca. Od 22 listopada 2023 r. osoba ta została zgłoszona z kodem 041100 do składek ZUS: emerytalnego, rentowego i wypadkowego oraz zdrowotnego. Przepracowała 36 godzin w listopadzie. Jak powinien wyglądać rachunek do umowy zlecenia opiekunki? Jak wyliczyć wynagrodzenie ze zlecenia, składki ZUS i ewentualny podatek (jeśli taki wystąpi) za listopad z prywatnej umowy zlecenia w pierwszym miesiącu jej wykonywania? Czy trzeba zapłacić za opiekunkę FP i FGŚP? I czy trzeba wysłać oddzielne dwie deklaracje: ZUS DRA – jedną z działalności, a drugą ze zlecenia prywatnego z innym zakresem numerów dokumentów rozliczeniowych? A po zakończeniu roku 2023 – czy za taką prywatną umowę z opiekunką płatnik, będący osobą prowadzącą JDG, nieposiadający żadnych pracowników w działalności, będzie musiał wystawić PIT-11 za 2023 i przekazać go opiekunce do rozliczenia rocznego?

Korekta składek ZUS przy umowach zlecenia – co z zaliczką na PIT

Zmiany na rynku pracy

Polska po wyborach i oskładkowanie umów zlecenia

składki ZUS umowa zlecenia

Składki ZUS od umowy zlecenia – odpowiedzi na pytania Czytelników Portalu FK

Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu wykonywania umów cywilnoprawnych trwają od dnia wskazanego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy, Z kolei odniesieniu do osób współpracujących trwają od dnia rozpoczęcia współpracy przy wykonywaniu danej umowy do dnia jej zakończenia. Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje podmiot zatrudniający, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi „04 11”. Sprawdź odpowiedzi ekspertów dotyczące rozliczania składek ZUS od umów zlecenia .

Umowa zlecenie

Umowa zlecenia 2023 – najczęstsze błędy zleceniodawców i planowane zmiany

Dowiedz się, jakie oświadczenia należy uzyskiwać od zleceniobiorców, aby nie trzeba było robić korekt do ZUS. Sprawdź, jak obecnie rozliczać umowy zlecenia z fiskusem. Sprawdź, jakie zaszły w rozliczaniu umowy zlecenia w 2023 roku, a jakie są planowane na 2025 rok.

Korzyści 

Ze szkolenia, które prowadzi Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie consultingowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej, dowiesz się:

  • W jakim terminie można zobowiązać studenta do zaktualizowania informacji w przypadku zmiany statusu
  • Kiedy należy złożyć PIT-2 i jakie informacje zleceniobiorca podaje w tym formularzu
  • Czy na umowie zlecenia można wpisywać stawkę miesięczną
  • Czy zleceniodawca musi przechowywać informację o liczbie godzin wykonania zlecenia
  • Na co trzeba uważać, gdy pracodawca podpisuje z własnym pracownikiem umowę zlecenia
  • Jak będzie wyglądało w praktyce pełne oskładkowanie umów zlecenia i w jakim terminie reforma zostanie przeprowadzona

Przeczytaj także:

Oświadczenia zleceniobiorcy w 2023 roku – jakie do ZUS, a jakie do fiskusa

Zajęcie komornicze przy umowie zlecenia – przykładowa lista płac

Poznaj 4 wskazówki w jaki sposób potwierdzać godziny wykonania zlecenia

 Pobierz przydatne narzędzie:

Kalkulator wynagrodzeń brutto - netto

Kalkulator wynagrodzenie z umowy zlecenia

Obejrzyj wideoszkolenia:

Porównujemy wynagrodzenie z umowy o pracę i umowy zlecenia

Pełne oskładkowanie umów zlecenia – kolejna zmiana terminu

Przeczytaj odpowiedzi ekspertów dotyczące umowy zlecenia:

Oświadczenie MŚP a umowa zlecenia (plus kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia)

Umowa zlecenia z byłym pracodawcą a opodatkowanie działalności ryczałtem

Umowa zlecenia wykonywana w Polsce i w Niemczech – kiedy skorygować zaświadczenie A1

Umowa zlecenia, umowa o pracę z obywatelem Ukrainy

Umowa zlecenia i umowa o pracę obywatela Ukrainy a składki ZUS i podatek PIT

Obywatel Ukrainy może być zatrudniony w ramach umowy zlecenia lub umowy o pracę, jeśli przebywa legalnie w Polsce i posiada prawo legalnego pobytu lub przybył legalnie na terytorium Polski w okresie po 24 lutego 2022 r. z terenu Ukrainy. Sprawdź, w  jaki sposób należy oskładkować i opodatkować umowę zlecenia lub umowę o pracę. Zwróć uwagę, że legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 4 marca 2024 r. A w niektórych przypadkach nawet do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r.